Mattoni 1873 rozšíří vratné skleněné lahve do dalších obchodů

Vratné skleněné lahve společnosti Mattoni 1873 směřují do širší distribuční sítě. Podle firmy se v pilotním projektu, který začal v srpnu loňského roku, osvědčily a zákazníci o ně mají zájem. Středoevropská nápojová skupina se už několik let snaží podporovat přechod na vratné obaly, kromě skla jde také o PET lahve. 

6 min. čtení

Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Loni se rozhodla ke stáčení části své produkce do skleněných vratných lahví i společnost Kofola.

Lidé, kteří si skleněné vratné litrové lahve koupili, si je podle ředitele strategického marketingu Mattoni 1873 Ondřeje Postránského nadále chtějí kupovat. “Pracujeme teď proto na uvedení Mattoni ve vratných skleněných lahvích do plošné distribuční sítě.“ uvedl Postránský.

Minerálku Mattoni ve vratném skle podle firemního průzkumu přímo zaregistrovala asi čtvrtina populace, většinou v reklamě nebo na internetu. Nejčastějším důvodem nákupu je to, že jde o vratný obal. Většina z těch, kteří toto balení koupili, byla spokojena a deklaruje, že jej bude opět kupovat. Pozitivně zákazníci hodnotili i nové dělitelné přepravky. Polovina nakupujících pak vrátila lahve do týdne od nákupu.

Vratné skleněné litrové láhve Mattoni se postupně začínají objevovat v prodejních sítích COOP, Hruška, Rohlík, Tesco, Billa, Ahold, Kaufland.

Přechod od nevratných plastových lahví ke skleněným i PET vratným lahvím propaguje firma už několik let. Mattoni 1873 stojí také za iniciativou Zálohujme.cz, která se snaží o zálohovací systém podobně, jak funguje v Německu, většině severoevropských zemí, ale také v sousedním Slovensku, kde vratný systém začal fungovat od letošního roku. Z asi miliardy PET lahví, které se dostanou na slovenský trh, přitom dosud asi dvě pětiny skončily na skládkách. Podle slovenského ministerstva životního prostředí chce Slovensko prostřednictvím zálohování do roku 2025 vysbírat 90 procent plastových lahví a plechovek.

Česko je ale zatím k zavedení vratného systému PET lahví spíše skeptické. Ministerstvo životního prostředí dříve uvedlo, že současný systém sběru je funkční, plošné a povinné zálohování PET lahví a plechovek odmítá. Resort se mimo jiné obává toho, že by při vyřazení PET lahví z tříděných kontejnerů klesla vůle lidí třídit odpady.

“Předpokládali jsme, že Mattoni v zálohovaném skle může být alternativou pro spotřebitele, kterým vadí, že PET lahve zatím zálohované nejsou. Dosavadní výsledky potvrzují naše odhady,“ uvedl Postránský.

Litrovou skleněnou lahví doplnila Mattoni své portfolio o další obal splňující principy cirkulární ekonomiky, kdy se vrácené obaly znovu používají nebo se z nich vyrábějí nové. Surovina se tak využívá opakovaně. Cirkulární přístup, tedy úsilí nevytvářet z obalů odpady, je pro Mattoni dlouhodobým cílem, deklaruje největší středoevropský distributor nealkoholických nápojů.

Své produkty Mattoni 1873 vyváží do téměř 20 zemí světa a vlastní značky minerálních vod v Rakousku, Maďarsku a Srbsku. V Bulharsku, Slovensku a Maďarsku je výhradním výrobcem a distributorem nealkoholických nápojů značek firmy PepsiCo. Ve všech zemích, kde skupina operuje, zaměstnává na 3200 zaměstnanců.

Vloni skupina firem Mattoni 1873 zvýšila tržby o 6,2 procenta na 16 miliard korun. Vrátila se tak k výkonnosti před koronavirovou pandemií.

Foto: Mattoni

Zdroj: ČTK

Doporučujeme