Nezapomínejte pravidelně kontrolovat kvalitu vody
Pravidelné kontroly studny by se měly provádět alespoň jednou do roka, nejlépe po zimě. Zkontrolovat je třeba nejen kvalitu vody – rozborem v akreditované laboratoři, ale i zpevněné okolí studny a vodotěsnost jejího krytu. Nezapomeňte ani na technické zařízení pro odběr vody.
Rozbory fyzikálněchemických a mikrobiologických ukazatelů vody vám provedou v akreditovaných laboratořích po celé ČR. Poradenství zpravidla poskytují také místní hygienické stanice.
V Praze můžete využít nabídky vodárenské společnosti Pražské vodovody a kanalizace, které nabízí zvýhodněné rozbory základních chemických a mikrobiologických parametrů pitné vody za smluvní cenu 1000 Kč. Vzorky vody je nutné odebrat dle specifických pokynů do sterilní nádoby. Ty si můžete vyzvednout přímo v laboratoři, kde vám personál předá veškeré doplňující informace. Výsledky analýzy vody budou připraveny zhruba do týdne. V případě vzorků, které překročí hygienický limit, navrhne laboratoř také další postup.
Loňské rozbory vody ze soukromých studní ukázaly, že zhruba třetina vzorků neodpovídala vyhlášce a neplnila tedy hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu. Nejčastěji nevyhovovaly mikrobiologické ukazatele. V některých případech byly překročeny limity dusičnanů (limit 50 mg/l) a také limity pro hodnotu zákalu nebo železa.
Kontakt na akreditovanou laboratoř PVK: Útvar kontroly kvality vody, Dykova 3, 101 00 Praha 10, tel: 221 501 100, 606 910 872
Více informací o nabídce PVK naleznete zde
Další akreditované laboratoře naleznete v katalogu Vodarenstvi.cz
Znečištěné studny jsou v praxi velmi časté
Makrobiální znečištění vody může způsobit žaludeční a střevní obtíže, při závažnějších problémech hrozí úplavice nebo virová žloutenka typu A. Zákeřnější jsou však chemické látky a těžké kovy. Lidské smysly je totiž nedokáží rozpoznat. Voda se vám tedy může zdát chutná a čirá a přesto může být zdravotně závadná.
Znečištění proniká do vody zpravidla obděláváním zemědělské půdy – používáním umělých hnojiv, postřiků a saponátů. Do spodních vod se tak dostávají nebezpečné dusičnany a dusitany. Pozor by si měli dát i majitelé s umístěním žumpy, septiku, silážní jámy a kompostu. Všechno jsou to totiž možné zdroje znečištění studny.
Pokud rozbor vody prokáže mikrobiální závadnost vody, je na místě zjistit její příčinu a provést dezinfekci studny. V prvé řadě je nutné pátrat po zdroji znečištění a pokusit se tento zdroj eliminovat. Pokud je však kontaminace vody způsobena znečištěním podzemní vody zásobující studnu (blízkost septiků, žumpy apod.), jednorázová dezinfekce problém neodstraní.
Často se může jednat o opravu netěsnících žump a septiků, asanaci hnojišť a skládek, ale i omezení používání hnojiv, pesticidů apod. Usuzovat na příčinu kontaminace, nedošlo-li k zjevnému vniknutí nečistot do studny, je na základě jednorázového rozboru vody velmi obtížné. Často je třeba rozbor opakovat, informovat se o kvalitě vody v okolních studnách a konzultovat situaci s odborníkem.
Dezinfence studny
Stavem studny by se měl každý majitel domovní studně zabývat minimálně jednou do roka. Správný postup pro čištění studny naleznete v příručce Státního zdravotního ústavu.
Pro správné dávkování dezinfekčního přípravku je nutné znát objem vody ve studni. Nutné je účinné promíchání celého objemu vody a dezinfekce rozvodů (část dezinfikované vody se načerpá do rozvodů). U silnějšího znečištění se obsah studny po dezinfekci vyčerpá a po naplnění vodou se provede další dezinfekce. Protože při dezinfekci vody chlorovými preparáty je použita dávka vyšší (1-2 mg volného chloru na 1 litr vody) než pitné vodě přiměřená (do 0,3 mg volného chloru na 1 litr vody) nelze vodu po předepsané době působení dezinfekčního prostředku užít hned k pití, je nutno ji alespoň zčásti odčerpat a použít k jiným účelům než k pití.
K dezinfenci lze použít SAVO (výrobce doporučuje 20 ml SAVA na 1 m3 studniční vody). Po 30 minutách je voda vydezinfikována a dojde k rozložení přípravku. Alternativou je SAGEN – bílý krystalický prášek, ve vodě téměř nerozpustný (vzniká bílý zákal, který po čase zfialoví). Na 1 m3 vody se obvykle použije 10 g prášku, který se rozpustí v nádobě z umělé hmoty a vlije na hladinu vody (i na stěny studny).Optimální doba nutná pro dezinfekční účinek je 72 hodin, minimální je 48 hodin. Aplikace se doporučuje jen 1-2x ročně, voda ošetřená tímto přípravkem se nesmí používat na přípravu kojenecké stravy.
Pokud jste provedli čištění nebo dezinfekci studny, vyčkejte s kontrolním odběrem vody pro vyšetření 3 až 4 týdny.
Přesný postup naleznete na internetových stránkách Státního zdravotního ústavu
Více informací o kvalitě vody ve studnách na internetových stránkách Státního zdravotního ústavu
Zdroj: Státní zdravotní ústav
– Mikrobiální závadnost studniční vody a dezinfekce, MUDr. Markéta Chlupáčová
– Studna jako zdroj pitné vody, MUDr. František Kožíšek, CSc.
Více informací o ukazatelích kvality vody naleznete v seriálu Vodárenství.cz:
– úvod seriálu
– část 1 – fyzikální, chemické a organoleptické ukazatele
– část 2 – pokračování fyzikální, chemické a organoleptické ukazatele
– část 3 – ověřování mikrobiologické nezávadnosti
Zdroj: (jab)
Zdroj: (jab)