Máme doma tvrdou vodu?

Televizní reklamy na změkčovače vody se nás již dlouhá léta snaží přesvědčit, že je na většině území ČR tvrdá voda, která významně ohrožuje především naše pračky. Přestože je toto tvrzení značně sporné, může v některých českých domácnostech usazování vodního kamene představovat nepříjemný problém.

5 min. čtení

Jak tedy poznáme, zda nám z kohoutku teče tvrdá voda?
V případě ohřevu tvrdé vody dochází k usazování rozpuštěných sloučenin vápníku v podobě tuhého vodního kamene na stěnách varných nádob, bojlerů nebo na bubnech a topných tělesech praček, jejichž životnost se tímto procesem snižuje.

Tvrdost vody se odvíjí od geologické skladby horniny, kterou voda protéká. Z tohoto důvodu se obsah minerálů ve vodě v jednotlivých oblastech může výrazně lišit. Voda pocházející z křídovité oblasti bývá tvrdší než ta, která se čerpá v oblasti žulové.

Chemické složení kohoutkové vody lze zjistit na stránkách vodárenských společností. Kromě toho lze vypozorovat určité znaky, které nám napoví, zda máme doma tvrdou vodu. Nejsnáze lze míru tvrdosti vody sledovat na rychlosti zanášení topného tělíska ve varné konvici, podle nějž si zároveň můžeme představit, jak moc se vodní kámen usazuje na topném tělese v naší pračce. Rovněž lze v případě výskytu tvrdé vody v domácnosti pozorovat bílé stopy na nádobí, ve dřezu či v sanitárním vybavení. Všimnout si také můžeme toho, že nám při mytí méně pění mýdlo a výrazně snáz se oplachuje.

Tvrdá voda mívá vliv i na přípravu pokrmů a nápojů. Na kávě nebo čaji se může vytvářet povlak, jídlo ztrácí své aromatické látky a rovněž samotná voda získává nepříjemnou chuť. Podle některých údajů se s mírou tvrdosti vody také prodlužuje doba vaření masa a zeleniny.

Tvrzení, že nás na většině území ČR ohrožuje příliš tvrdá voda, je však velice zavádějící. Doporučené rozmezí tvrdosti vody, jež uvádí vyhláška pro pitnou vodu, se vztahuje výhradně na zdravotní hledisko.

Nikdy nebyly určeny žádné limity, jež by stanovovaly, jaká voda je příliš tvrdá pro pračky. Výrobci změkčovačů vody tedy mohou s termínem „tvrdá voda“ operovat velice volně a dle svých potřeb.

Dříve než začneme nakupovat změkčovače, bychom si proto měli ověřit, zda se u nás skutečně teče z kohoutku tvrdá voda. Prací prostředky totiž obsahují změkčovače, které jsou pro změkčení běžné vody zcela dostačující.  


Zdroj: (mm)

Zdroj: (mm)

Doporučujeme