Malé obce v Plzeňském kraji potřebují na kanalizace 10 miliard korun

Zejména menší obce Plzeňského kraje by potřebovaly na investice do vodohospodářské infrastruktury zhruba deset miliard korun. Peníze by šly hlavně na kanalizace, ale také vodovody. Kraj proto posiluje dotace do této nedostatečně financované oblasti, kam má letos podle schváleného rozpočtu směřovat 70 milionů korun, o 43 procent více než byl loňský plán. 

4 min. čtení

Pokud by ale byly požadavky obcí na připravené projekty vyšší, kraj je ochoten částku zvýšit, řekli ČTK krajská radní pro životní prostředí Radka Trylčová (ODS) a hejtman Josef Bernard (ČSSD).

"Loni jsme měli v rozpočtu 49 milionů korun, ale nakonec jsme dali 60 milionů. Pro letošek, pokud bude stále příznivá situace a budou peníze, bychom chtěli sumu během roku také navýšit,"
uvedla radní. Podle ní mají obce stále možnost v tomto plánovacím období do roku 2020 získávat na kanalizace, čistírny odpadních vod a vodovody dotace EU přes ministerstva životního prostředí a zemědělství.

"Chceme, aby si obce budovaly kanalizace, stejně tak další zdroje vody. Loňský rok patřil k nejsušším letům a opět jsme v řadě obcí pozorovali nedostatek vody," uvedl hejtman.

Maximální výše podpory, kterou může obci dát kraj, je pět milionů korun. Podle vedoucího krajského odboru životního prostředí Martina Plíhala může ale jedna obec žádat o podporu na kanalizaci a zvlášť na vodovod. "Naše dotace využívají obce hodně. Dlouhodobě je převis poptávky. Každý rok vydáváme více a více peněz," dodal.

Více dá letos kraj také na havarijní stavy obcí, kde je v rozpočtu vyčleněno 20 milionů Kč, o 2,5 milionu korun více než loni. Vesnicím půjde také 115 milionů Kč z programu stabilizace a obnovy venkova, meziročně o pět procent více. "Pro malé obce je to často jediná možnost, jak získat dotaci na rekonstrukci nebo pořízení nemovitého majetku," uvedl hejtman. Maximální výše dotace je 500.000 Kč.

Dalších 600.000 korun půjde obcím na studie řešení čištění odpadních vod, které mají pomoci najít optimální variantu odkanalizování a předejít nákladným projektům. Studie se mají stát podkladem pro změny v krajském plánu rozvoje vodovodů a kanalizací.

V Plzeňském kraji žilo loni v září přes 580.000 lidí, z toho v Plzni a nejbližším okolí přes 189.000. Venkov zaujímá téměř 70 procent území kraje, 351 vsí má pod 1000 obyvatel.
 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme