Malé lodě se spalovacím motorem mohou na Vranovskou přehradu, rozhodl soud

Malé lodě se spalovacím motorem s výkonem do deseti kilowattů mohou znovu plout po Vranovské přehradě. Krajský soud v Brně zrušil opatření obecné povahy z roku 2018, které vydal Jihomoravský kraj a které plavbu těchto plavidel zakazoval, uvedl Český rozhlas. Krajský soud reagoval na lednové rozhodnutí Ústavního soudu, který vyhověl stížnosti Yacht clubu Vranovská přehrada.

1 min. čtení

V rozhodnutí soudů hrálo roli to, že zákaz, který kraj vydal, byl v rozporu se starší vyhláškou, jež naopak plavbu povolovala. Praktický důsledek byl takový, že po hladině mohly plout velké lodě se spalovacími motory, zatímco malé lodě nemohly. Soudy nižších stupňů se podle Ústavního soudu dostatečně nevypořádaly s tímto rozporem. „Odůvodnění takto extrémně rozdílného přístupu je v napadených soudních rozhodnutích nedostatečné, nepřesvědčivé a místy zcela nelogické,“ stojí v nálezu Ústavního soudu.

Kraj odůvodňoval své rozhodnutí ochranou zdroje pitné vody. Vranovská přehrada totiž slouží kromě rekreace právě i jako zásobárna pitné vody. Vznikla na Dyji v 30. letech minulého století a patří k největším v Česku.

Autor: ČTK

Foto: Wikimedia

Doporučujeme