Majitel elektrárny podá kvůli protržení Jordánu trestní oznámení

Majitel elektrárny na řece Lužnici u Tábora Vítězslav Veselý podá kvůli loňské havárii na nádrži Jordán trestní oznámení na neznámého pachatele. Na konci prosince 2012 se protrhla provizorní hráz odbahňované nádrže a voda s bahnem se spodní štolou dostala do Lužnice. Bahno pak podle Veselého poškodilo jeho elektrárnu a vyřadilo ji z provozu.

3 min. čtení

"Do konce týdne trestní oznámení podám," řekl ČTK Veselý. Podle něj je to v nastalé situaci jediné řešení, jak situaci vyřešit. Uvedl, že škody, které bahno z Jordánu na elektrárně způsobily, odhadem přesahují dva miliony korun. "Protože nejprve úřady řekly, že za vše může vyšší moc, tedy počasí, nedostal jsem od své pojišťovny ani korunu. Stejně jsem dopadl i u pojišťovny stavebních firem, které odbahňují Jordán. Nahlásily sice havárii, ale odmítly, že by za ni mohly. Rozhodnutí, že za havárii může počasí, bylo pak zrušeno, proto nyní podám trestní oznámení, nic jiného mi nezbývá," řekl Veselý MF Dnes.

Při loňské havárii uhynulo také zhruba 16 tun ryb. Česká inspekce životního prostředí za to udělila firmám pracujícím na odbahnění pokutu 250.000 korun. Sankciovaná strana se odvolala k ministerstvu životního prostředí, které pokutu zrušilo.

Proto před několika dny podali kvůli protržení provizorní hráze dva táborští zastupitelé za sdružení Jinak! nový podnět České inspekci životního prostředí (ČIŽP). Představitelka sdružení Michaela Petrová navíc podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli možnému poškození a ohrožení životního prostředí a obecnému ohrožení.

Odbahnění Jordánu, které začalo loni, je jedním z nejnáročnějších a nejnákladnějších projektů na Táborsku v posledních letech. Odhadované náklady činí přes 400 milionů korun. Odbahnění nádrže o rozloze 51 hektarů by mělo být hotovo v roce 2014. Město získalo na práce dotace ve výši 85 procent, samo se bude podílet zhruba 60 miliony korun.

 

Zdroj: Wikipedia, Táborák, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme