Majitel domu pustil do obecního vodovodu užitkovou vodu

Ve východních Čechách se podařilo majiteli domu pustit omylem užitkovou vodu ze studny do obecního vodovodu. Podle zákona nesmí být v domě propojené rozvody vody - pitný z obecného vodovodu a užitkový z vlastní studny. Jednomu východočechovi se ale povedl tento zákon porušit.

3 min. čtení

Oba řady odděloval jen jeden otevřený kohout a voda ze soukromé studny se tak dostala do obecního vodovodu. Případ teď řeší policie. Vše se odehrálo loni v Solnici na Rychnovsku. Z domácí vodárny se dostalo do obecního 250 kubíků vody ze soukromé studny.

„Běžný tlak ve vodovodní síti je v rozmezí 1,5 až 6 atmosfér. To je požadavek zákona o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu. A pokud tam je tlak mezi 1,5 a 2 atmosférami, tak samozřejmě vodárna, která běžně pracuje s tlakem 3,5 atmosfér, to umí přetlačit,“ vysvětlil Českému rozhlasu výrobně technický ředitel rychnovského Aqua Servisu Josef Jansa.

Podrobnosti o  tomto případu zjišťoval redaktor Radiožurnálu Jiří Fremuth. Na problém přišli zaměstnanci vodárenské společnosti při odečtu vody. Vodoměr se přetočil zpátky přes nulu a  pak ukazoval nesmyslně vysoký odběr. Případ naštěstí neměl žádné dopady na zdraví, dostal se ale do šetření rychnovské policie.

„Případ je v současné době stále v šetření obvodního oddělení Rychnov nad Kněžnou. Zatím v něm nebyla prokázána skutková podstata ani trestného činu ani přestupku,“ uvedla Českému rozhlasu Alena Kacálková z rychnovské policie.

„Pokud to bude fyzická osoba, tak podle zákona o veřejných vodovodech a kanalizacích může dostat pokutu za to, že jako odběratel využívá vodovodní přípojku způsobem, kdy mohlo dojít k ohrožení jakosti vody ve veřejném vodovodu, a to do výše 100 tisíc korun,“ dodává Dita Kunrtová z oddělení životního prostředí na rychnovském městském úřadě.

Foto: Wikipedie, Karelj, licence


Zdroj: PK

Zdroj: PK

Doporučujeme