Lysá nad Labem už nemá problémy s kvalitou pitné vody

Pitná voda v Lysé nad Labem na Nymbursku už neobsahuje zvýšené množství dusičnanů, kvůli kterému musely hlavně děti pít balenou vodu. Město nechalo na konci loňského roku na úpravnu vody nainstalovat speciální filtry a od té doby se množství dusičnanů pohybuje v zákonných normách. ČTK to dnes řekl starosta Jiří Havelka (ODS).

2 min. čtení

Lysá nad Labem měla potíže s překračování limitů dusičnanů v pitné vodě od konce roku 2014. Hodnoty dusičnanů často překračovaly mezní zákonnou hodnotu, která je 50 miligramů na litr. Voda s vysokým obsahem dusičnanů je nebezpečná hlavně pro kojence. Děti do sedmi let a těhotné a kojící ženy ji mají používat jen omezeně. Školy a školky ve městě proto byly předzásobeny balenou vodou.

"Filtry jsou spuštěny a hodnoty jsou jak mají být v zákonné normě. Zařízení funguje a teď testujeme přesné nastavení těch filtrů, jaký je ten rozsah toho čištění," řekl ČTK Havelka.

Podle starosty potrvá testování filtrů přibližně do konce února
, radnice se bude snažit udržet hodnoty dusičnanů ve vodě v rozmezí 35 až 40 miligramů na litr. Do budoucna budou zastupitelé jednat ještě o dalších variantách řešení problému, ve hře je i zajištění dalšího zdroje vody.

Foto: "Lysa nad Labem – Husovo namesti I" by Matěj BaťhaOwn work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.
 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme