Luhačovická přehrada je po více než dvou letech zcela napuštěná

Přehrada v Luhačovicích na Zlínsku je po více než dvou letech opět standardně napuštěná. ČTK to sdělila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Nádrž byla od podzimu roku 2010 vypuštěná a do loňského února z ní vodohospodáři vytěžili více než 295.000 metrů krychlových sedimentů.

3 min. čtení

Podnik investoval do vyčištění a dalších prací 146,5 milionu korun, samotná těžba přišla na 125 milionů korun. Musely se také zpevnit břehy. Přehrada se loni začala napouštět, do letní sezony ji však nestihli vodohospodáři naplnit kompletně.

"Práce na vodním díle jsou u konce a přehrada je napuštěná na standardní zimní hladině. Během dubna by měla být o metr výš, tedy na letní hladině," uvedla Tomíčková.

Přehradu před vyčištěním trápily léta sinice, které znemožňovaly koupání. Po vytěžení sedimentů by problém měl na dlouhou dobu zmizet. Pomůže tomu také opatření okolních obcí. "Dolní a Horní Lhota, Sehradice a Slopné spustily v červnu 2011 kvalitní systém čištění odpadních vod za téměř 286 milionů korun, což ve svém důsledku na čistotu vody v nádrži Luhačovice napomůže dále rozvíjet turistický a lázeňský průmysl v regionu," poznamenal ředitel Povodí Moravy Radim Světlík.

Loni vodohospodáři investovali také do technologií přehrady, opravila se stezka vedoucí kolem přehrady, kterou hojně využívají rekreanti a cyklisté. Povodí vyměnilo osvětlení na hrázi za úsporná svítidla, opravilo vlnolam.

Povodí Moravy nyní opravuje koryto Luhačovického potoka. V úseku dlouhém 826 metrů, který protéká lázeňskou zónou a kolonádou, odstraní asi 900 metrů krychlových naplavených sedimentů. Práce si vyžádají více než 2,2 milionu korun, hotovo by mělo být do konce dubna.

 

Zdroj: Wikipadia, Avayak, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme