Los Angeles chrání vodu v nádržích s pomocí plastových koulí

Kalifornské Los Angeles chrání vodu ve svých nádržích s pomocí černých plastových koulí. Hladiny několika městských rezervoárů pokrývá takřka sto milionů koulí, které brání nadměrnému odpařování vody a také pomáhají chránit vodu před karcinogenními bromičnany.

3 min. čtení

Odhaduje se, že město díky tomuto opatření ušetří ročně více než 1,1 miliardy litrů vody, informoval portál Science alert.

 

Město Los Angeles, které stejně jako celou Kalifornii několik let sužují extrémní sucha, počátkem srpna dokončilo projekt zastínění nádrží. Závěrečného vypuštění asi 20.000 koulí se účastnil i starosta města Eric Garcetti. Celkem Los Angeles rozmístilo v rezervoárech na 96 milionů koulí.

"Vypadá to bláznivě, ve skutečnosti je to ale geniální," napsal Science alert, který dodal, že jde navíc o levné řešení. Jedna stínicí koule totiž vyjde na 36 amerických centů (necelých devět Kč).

Koule má v průměru deset centimetrů, dutina je zčásti zaplněna vodou, která slouží jako zátěž pro případ nepříznivého počasí. Životnost se uvádí deset let.

Zmíněný vynález není nový, poprvé ho ale k ochraně vody používá vodárenská společnost. Dosud se koule používaly například v blízkosti letišť, aby tam znesnadnily život ptactvu, či v ropných zařízeních, kde bránily odparu vody.

V losangeleských nádržích koule slouží jako zastínění, což zásadně snižuje množství odpařené vody, brání tvorbě řas a vzniku bromičnanů. Ty vznikají jako reakce toho, že se přirozeně vyskytující bromidy dostanou do kontaktu se slunečním světlem a chlórem používaným při úpravě pitné vody.

 

Foto: Wikipedia, Thomas Pintaric, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme