Lomnice má díky EU novou kanalizaci i moderní čističku

Novou kanalizaci a moderní čistírnu odpadních vod získala díky podpoře z Evropských fondů Lomnice nad Popelkou na Semilsku.

4 min. čtení

Jejich vybudování přišlo na bezmála 280 milionů korun, bez evropských dotací a pomoci Vodohospodářského sdružení Turnov (VHS) by si šestitisícové město nemohlo tak nákladný projekt dovolit. Evropská unie dala na projekt téměř 142 milionů korun, bezmála 70 milionů zaplatilo město a zbytek nákladů uhradilo vodohospodářské sdružení, řekl dnes ČTK Zdeněk Rajm z VHS.

Dostavba kanalizace a rekonstrukce čistírny v Lomnici byla součástí miliardového projektu Čistá Jizera, který má vyřešit kanalizaci, zásobování vodou a čištění odpadních vod v pěti městech Semilska. Cílem projektu, který postupně končí, je splnění přísných evropských norem na kvalitu čištění odpadních vod. Vybudování kilometrů kanalizací a zkvalitnění čistíren se ale především projeví na čistotě vody v Jizeře, do níž už by se neměly dostávat splašky.

Ve zkušebním provozu už je v Lomnici čistírna odpadních vod, jejíž rekonstrukce stála 40 milionů korun. Čistírna byla do provozu uvedena v roce 1997. "Po deseti letech provozu však již byla stavební i technologická část v havarijním stavu, navíc změnil se objem a skladba čištěných odpadních vod," řekl Rajm. Čistírna byla vybudována s takovou kapacitou, aby mohla likvidovat i odpad z místních potravinářských a textilních firem. Dnes už to ale není podle Rajma potřeba, většina podniků skončila, ty zbylé mají vlastní čističky. Při rekonstrukci se proto kapacita zařízení snížila na čtvrtinu, přesto umožňuje napojit ještě více než 900 nových obyvatel.

Letos se v Lomnici pracovalo především na dostavbě a rekonstrukci kanalizace. Vybudováno bylo 8,6 kilometru nových kanalizací a dalších 5,6 kilometru potrubí bylo rekonstruováno. "Projekt spočíval v rekonstrukci stávající kanalizační sítě a v oddělení splaškových a dešťových vod," řekl Rajm. Vybudovány byly nové stoky, které splašky odvádějí na čistírnu. Rekonstrukce a stavby nových kanalizací využili o ostatní vlastníci sítí k jejich výměně, přeložit bylo nutné i zhruba tři kilometry vodovodů. Město má dnes díky tomu v centru opravené ulice a nové chodníky.

Foto: Wikipedie, Hejkal, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme