"Je to asi deset kilometrů proti proudu Dunaje u Vídně, dnes už tam loděnice nejsou," řekl Jahoda. Loď nejprve sloužila na jezeře v rakouských Korutanech. "Tam byla pokřtěna jménem Kärnten, což je německy Korutany. Tady se jmenuje Horácko, když pluje na Horácku," řekl Jahoda.
Horácko je etnografická oblast na pomezí Čech a Moravy, částečně se překrývá s dnešním Krajem Vysočina.
Pod jménem Arcikníže Johann plula loď i na alpském jezeře, jako Brána Čech II brázdila také vody v Litoměřicích. "A 14. listopadu 2011 se vydala na cestu sem na dalešickou přehradu," řekl Jahoda. V roce 2013 prošla loď generální opravou, včetně výměny ocelového opláštění podponorové části lodi.
Při včerejší narozeninové plavbě trvající déle než hodinu nechyběly dárky ani narozeninový dort v podobě lodi plující pod skalní dominantou přehrady Wilsonovou skálou.
Loď Horácko je určená pro 115 cestujících. V době před pandemií loď ročně svezla asi 15.000 lidí. Poslední dva roky návštěvnost poznamenala omezení spojená s pandemií koronaviru.
Přečerpávací elektrárna v hrázi přehrady obměňuje v přehradě vodu, takže se k hladině dostává čtyřstupňová voda, která je u dna. "Ale může se stát, že při velkých mrazech se nedostaneme při zimních plavbách dál než pod Wilsonovu skálu," řekl Jahoda. Jen výjimečně se kvůli ledu nedalo doplout až k ní. Podle Jahody se to stalo v roce 2012, kdy bylo deset dní minus 27 stupňů Celsia a plout šlo jen za přístaviště v Dalešicích.
Plavby na přehradě Dalešice začaly v červenci 2007, nejdřív tam byla loď Vysočina. Lodní dopravu teď zajišťuje firma Aurikud.
Foto: Wikipedia, Z.e.o, licence
Zdroj: ČTK