Litovel chce vyrábět teplo z odpadních vod, obešla by se tak bez plynu

Městská teplárenská společnost v Litovli na Olomoucku chce při dálkovém vytápění domácností místo stále dražšího plynu začít pomocí tepelných čerpadel používat tepelnou energii z odpadních vod, která nyní v čistírně odpadních vod bez užitku uniká do okolí. 

6 min. čtení

Teplárenská firma už zahájila práce na projektu, na jehož konci má být odbourání závislosti tohoto města s 10.000 obyvateli na dodávkách plynu. Záměr si vyžádá investici několika stovek milionů korun. ČTK to řekl ředitel Městské teplárenské společnosti Jan Fiala, podle kterého by firma díky tomuto projektu mohla v horizontu pěti až sedmi let přestat plyn při dálkovém vytápění využívat.

Teplárenská společnost změnu zdroje tepla začala plánovat loni. Nynější systém výroby tepla navzdory moderním plynovým kogeneračním jednotkách už podle Fialy není schopen extrémní zdražování plynu absorbovat, takže cena dodávaného tepla dramaticky roste. Firma proto bude mít do konce letošního roku hotovou studii projektu, pomocí kterého chce při výrobě tepla místo plynu používat odpadní vodu z městské čistírny odpadních vod. Příští rok by měl být hotový projekt, jehož uvedení do života bude ve dvou etapách stát 400 až 500 milionů korun. Zástupci firmy poté budou o záměru jednat s radnicí. Část nákladů by měla pokrýt dotace, přispět bude muset město.

Odborníci podle Fialy vypočítali, že i v nejchladnější části roku odpadní vody z Litovle obsahují takové množství využitelné tepelné energie, jako kdyby bylo do města každou hodinu dodáno přes 200 metrů krychlových plynu. Využít teplo z odpadních vod bude možné pomocí průmyslových tepelných čerpadel. Z jedné kilowatthodiny přivedené elektřiny tato zařízení umožní ochlazováním odpadní vody získat až tři další kilowatthodiny tepla. Tepelná čerpadla budou moci zpočátku eliminovat výrobu tepla v kotlích. V budoucnu by je teplárenská firma mohla provozovat celý rok, přičemž v létě by jejich výkon převyšující potřeby tepla byl využit pro ohřev velkého tepelného zásobníku. V něm by akumulované teplo vydrželo až do topné sezony. Společnost by tak ani v době nejvyšší spotřeby tepla už nemusela používat plynové zdroje.

Plán, jak se může Litovel vypořádat v dálkovém vytápění s plynem, bude propojen se založením takzvané komunitní energetiky. "Rádi bychom všem veřejným institucím, občanům a firmám ještě letos nabídli možnost společně investovat do nových zdrojů elektřiny na území města a elektřinu z nich vyráběnou přednostně využívat pro své potřeby a potřeby dalších zúčastněných odběratelů," uvedl místostarosta Litovle Lubomír Broza. Projekt počítá se založením nového subjektu, který by zájemcům umožnil sdílené investice především do nových střešních fotovoltaických elektráren a v budoucnu i jiných zdrojů využívajících obnovitelné druhy energie. Nové instalace budou spolufinancovány pomocí dotací. První projekty lze podle Brozy očekávat na bytových domech.

Foto: Wkipedia, Radek Bartoš, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme