Litomyšl odmítlo evropskou dotaci na ČOV

Radnice v Litomyšli na Svitavsku odmítla evropskou dotaci na stavbu čističky odpadních vod a odkanalizování místních částí. Stavební práce odhadem za 43 milionů korun zaplatí z rozpočtových peněz a z úvěru. Chce mít kontrolu nad vývojem cen vodného a stočného. Novinářům to dnes řekl starosta Michal Kortyš.

2 min. čtení

"Evropská unie nám říká, že máme vodu postupně zdražovat, abychom mohli do roku 2030 do čističky znovu reinvestovat," uvedl starosta.

Podle propočtů města do roku 2015 by vodné a stočné zdražilo o 80 procent. Letos lidé platí méně než 53 korun. Město by také muselo vypovědět smlouvu se společností Saint Gobain Vertex, která čističku provozuje. V minulosti firma zaplatila za modernizaci 50 milionů korun, zbytková cena investice je 11 milionů korun, což by musela radnice firmě zaplatit.

"Říkali jsme si, že kdybychom si zdražili vodu o šest korun, vzali si úvěr a investici udělali v rozsahu nezbytně nutném, dostali bychom se na částku 43 milionů korun," řekl starosta.

V minulosti město zvažovalo, že utratí za čističku a kanalizaci až 200 milionů korun. Projekt tedy hodně redukovalo. Městská čistírna odpadních vod byla dokončena v roce 1968 a v letech 1979 až 1982 byla rozšířena. Správce (Vertex) ji rekonstruoval na konci 90. let.

"Proč si brát úvěr na něco, na co můžeme získat peníze jinde," nesouhlasil s plány města zastupitel Radek Půlkrábek.

 

Zdroj: Wikipedia, Chrisha, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme