Listopad byl letos v Česku suchý, spadlo jen 45 procent srážek

Letošní listopad byl v Česku velmi suchý. Za celý měsíc spadla necelá polovina obvyklého množství srážek. Průměrná měsíční teplota 3,8 stupně se naproti tomu od hodnot typických pro předposlední měsíc roku výrazně nelišila. Údaje dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu.

4 min. čtení

Letos v listopadu spadlo v Česku v průměru 22 litrů vody na metr čtvereční. To představuje 45 procent průměru z let 1981 až 2010. Meteorologové tak uplynulý měsíc hodnotí jako srážkově silně podnormální.

Nejvíce pršelo na Vysočině, kde spadlo 30 litrů vody na metr čtvereční. O litr méně vody napršelo či nasněžilo v Moravskoslezském kraji. Méně než 20 litrů spadlo v Praze, středních Čechách a krajích Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém.

"Srážky byly časově velmi nerovnoměrně rozděleny. Většina srážkového úhrnu spadla v prvních čtyřech dnech měsíce,"
uvedla meteoroložka Klára Sedláková. Srážky ve formě sněhu padaly ve větším množství ale až v poslední dekádě měsíce. Nejvíce nového sněhu napadlo 29. listopadu, kdy na devíti stanicích ČHMÚ naměřili deset a více centimetrů nového sněhu. Nejvíce sněžilo na Luční boudě v Krkonoších, kde napadlo 17 centimetrů, a kde také byla 30. listopadu naměřena nejvyšší celková výška sněhu za celý měsíc, a to 22 centimetrů.

Průměrná délka slunečního svitu byla v listopadu 55 hodin. To podle ČHMÚ představuje 103 procent dlouhodobého normálu.

Také teplotně byl letošní listopad standardní. Průměrná měsíční teplota vzduchu 3,8 stupně Celsia byla o 0,9 stupně více, než je dlouhodobý normál. Mírně tepleji bylo na východě České republiky. Průměrná teplota v Čechách byla 3,8 stupně, zatímco na Moravě a ve Slezsku čtyři stupně Celsia.

Nejteplejší byl hned začátek měsíce, kdy se teploty lišily od dlouhodobého normálu o více než šest stupňů. Nejvyšší teplotu, 20 stupňů Celsia, naměřili meteorologové 3. listopadu v jihomoravské Lednici. Naopak největší mráz panoval na konci měsíce na šumavské Jezerní a Rokytské slati, a to minus 16,3 stupně.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme