Liknavost minulých vlád se prodraží

Doporučujeme zajímavý článek Parlamentních listů s názorem Petra Skokana, poslance VV na aktuální mediální kauzu o využití evropských dotací z OPŽP. Pan Skokan velmi věcně pojmenovává problém i možná řešení.

5 min. čtení

„Je to průšvih. Bohužel hrozí, že na problém kolem dotací na čistírny odpadních vod doplatí lidé vyšší cenou vodného a stočného. Nezavinila to ale tato vláda," komentuje poslanec VV Petr Skokan zprávy o tom, že Brusel zamítl proplatit deset miliard korun za české čistírny odpadních vod.

Podle Petra Skokana současná vláda sklidí trpké plody neřešeného problému, který vznikl už při přípravě přístupových dohod naší země k Evropské unii. „Začalo to za vlády premiéra Špidly, pokračovalo přes vládu Paroubkovu, Topolánkovu i Fischerovu, až problém spadl do klína dnešnímu kabinetu. Bohužel právě v době hrozící ekonomické krize a reforem, kdy každý další útok na peněženky lidí je nešťastný," uvádí poslanec VV.

Česká republika se před lety jako jediný stát Evropské unie zavázala, že vyčistí sto procent svého území na úroveň citlivého vodárenského území. Tak vznikl závazek, který vláda zákonem přenesla na města a obce. V praxi to znamenalo, že všechny obce nad dva tisíce obyvatel musely povinně rekonstruovat staré nebo stavět nové čističky. „Aby města, obce a vodárenské společnosti tento závazek splnily, vznikla potřeba obrovských investic z evropských dotací. Mrzí mě, že protesty, které jsem vznášel v této souvislosti už při našem vstupu do EU, nebyly vyslyšeny," říká Petr Skokan.

Dnes jsme v situaci, kdy Evropská komise Česku definitivně odmítla proplatit zhruba 10 miliard korun na lepší kvalitu odpadních vod. Jako důvod uvádí dlouhodobé provozní smlouvy na vodárenský majetek, uzavírané bez výběrových řízení. „Přitom jedno z ustanovení přístupových dohod je, že stávající smlouvy jsou platné. Všechny podmínky pro poskytnutí dotace města, obce i vodárenské společnosti splnily," podivuje se zámince Evropské komise Petr Skokan, který se obává, že problém ve výsledku dopadne na řadového občana ve vyšší ceně vodného a stočného.

„Jediné řešení situace vidím buď v důrazném postupu České republiky vůči Evropské komisi, anebo v podpoře měst, obcí a vodárenských společností, které splnily podmínky ochrany životního prostředí a pořídily modernější čističky," dodává poslanec VV Petr Skokan.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme