Likérka Drak vypustila do odpadu etanol, zřejmě ji čeká pokuta

Likérka Drak z Chvalčova na Kroměřížsku vypustila ve čtvrtek do čistírny odpadních vod v nedaleké Bystřici pod Hostýnem etanol. Přítomnost jedovatého metylalkoholu rozbory společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Kroměříž, které čistírna patří, neprokázaly.

5 min. čtení

Likérku nyní zřejmě čeká správní řízení vedené bystřickou radnicí, jehož výsledkem nejspíše bude sankce v podobě pokuty.

"Vedeme to jako neznámou látku, čekáme na výsledky rozborů,"
řekl ČTK vedoucí odboru životního prostředí bystřické radnice Milan Oslzla. Pokud by se podezření na porušení zákona potvrdilo, radnice podle něj povede správní řízení, jejímž výsledkem může být pokuta dosahující statisíců či i milionu korun. Na výsledky rozborů čeká podle mluvčího Petra Jaroše také policie. "Teprve potom můžeme říct, zda to bylo jen vyplachování nebo něco skrývali," uvedl Jaroš.

Vedoucí provozu odpadních vod VaK Kroměříž Tomáš Mozola dnes ČTK potvrdil, že metanol do odpadních vod z likérky nevytekl. "Ale u etanolu, jehož limit v odpadních vodách je nula, bylo zjištěno 96.000 miligramů na litr. Něco podobného se nám ještě nestalo," uvedl Mozola. Takzvaná chemická spotřeba kyslíku, kterou vodohospodáři udávají míru organického znečištění, byla podle Mozoly u zkoumaných vzorků naměřena 237.000 miligramu na litr, zatímco limitní hodnota je jen 800 miligramů.

Jednatel společnosti Pavel Čaniga přiznal, že etanol se dostal do odpadních vod z Likérky Drak
. "Měli jsme dostat nové kolky, a tak jsem nechal zaměstnance vypláchnout před novou výrobou 104 tisícilitrových nádrží. Ulehčil si práci a dostal pokutu. Byla to blbost, zvláště v této době. Hned jsme tady měli hygieniky i kriminálku," řekl ČTK Čaniga. Dodal, že je ochoten uhradit případnou škodu VaK Kroměříž. "Bylo to naše pochybení, domluvíme se," doplnil Čaniga.

Podle Mozoly se čistírna s přílivem etanolu nejspíše vyrovná sama bez nutnosti vnějších zásahů. "Uvidíme do konce týdne," řekl Mozola s tím, že škody by se měly pohybovat maximálně v řádu desítek tisíc korun. Ministr zdravotnictví Leoš Heger dnes novinářům řekl, že v odpadu chvalčovské likérky se objevilo celkem 30.000 litrů etanolu. Mozola nedokázal toto množství potvrdit. "Každý den do čističky přitékají 4000 kubíků odpadních vod, je možné, že 30 kubíků přiteklo z likérky. Ale netroufám si to říct," dodal.

Čaniga tvrzení ministra odmítl. "Je to nesmysl, v nádržích byly pouze zbytky alkoholu," řekl jednatel likérky, která byla prakticky od začátku spojovaná s metylakoholovou aférou. Rozbory však v jejích výrobcích škodlivé látky neprokázaly a likérka dál vyrábí. Etikety na nádobách s kontaminovaným alkoholem, které byly zabaveny v Příbrami, označil Čaniga za padělky.

Foto: Wikipedia, Marzper, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme