Lidé ve Zlínském kraji příští rok připlatí za vodu,někde za teplo

Lidé ve Zlínském kraji si v příštím roce připlatí zejména za vodné a stočné, někde také za teplo. Ostatní ceny služeb, jako je poplatek za komunální odpad, za psy či nájemné v městských bytech nebo jízdné, zůstanou ve velkých městech kraje většinou na letošní úrovni, zjistila ČTK.

6 min. čtení

Na Uherskohradišťsku se cena za vodné a stočné v příštím roce zvýší o 2,52 procenta, tedy o 1,84 koruny za metr krychlový. Lidé tak zaplatí za metr krychlový vody 74,98 koruny včetně DPH. Nejnižší cena vody v kraji je na Kroměřížsku, i tam však lidé budou platit příští rok více, o 1,56 koruny za kubík vody, tedy o 2,17 procenta více oproti letošnímu roku.

Vodovody a kanalizace Vsetín stanovily cenu vodného a stočného na příští rok na 79,47 koruny, letos stál na Vsetínsku metr krychlový vody 77,17 koruny. Nejdražší voda v kraji bude nadále na Zlínsku. Společnost Moravská vodárenská však v příštím roce zvyšuje cenu vodného a stočného jen o inflaci, tedy o 0,4 procenta. Za 1000 litrů odebrané a následně vyčištěné vody tak lidé zaplatí oproti letošnímu roku o 0,34 koruny více, tedy 86,46 koruny.

Podle firmy Vodovody a kanalizace Zlín byl letos zlínský okres podle výše ceny na 26. místě v celé zemi.
K nejdražším regionům v České republice patří sever Čech, vodné a stočné tam příští rok vyjde na 98 korun za metr krychlový.

Za teplo si příští rok připlatí lidé na Uherskohradišťsku. "V Uherském Hradišti bude cena tepla od 1. ledna 2016 ve výši 511 Kč/GJ bez DPH, což představuje navzdory soustavné realizaci úsporných opatření dvouprocentní nárůst oproti roku 2015. Změna ceny tepla je způsobena zejména očekávaným nákladem na nákup emisních povolenek oxidu uhličitého, které bude muset společnost dokoupit v průběhu roku 2016," uvedl jednatel společnosti CTZ Michal Chmela. Ve Vsetíně se ceny pro následující topnou sezónu měnit nebudou. Odběratelé společnosti Zásobování teplem Vsetín budou platit stejně jako v posledních letech 661,25 Kč/GJ včetně DPH. Ve Zlíně bude cena tepla stanovena až v lednu, podle mluvčího zlínské radnice Zdeňka Dvořáka se dá očekávat mírné navýšení. Nyní lidé v krajském městě platí podle místa 585,98 Kč/GJ nebo 622,18 Kč/GJ včetně DPH.

Další navýšení cen v krajském městě se nechystá, na letošní výši zůstanou ceny nájemného v městských bytech, poplatek za psy, daň z nemovitosti či poplatek za svoz komunálního odpadu, který činí 500 korun. Za svoz odpadu a další služby budou platit stejně lidé také ve většině dalších měst, například ve Valašských Kloboukách na Zlínsku se však poplatek za svoz odpadu zvýší ze stávajících 340 korun za dospělou osobu na 390 korun.

Obyvatelé kraje si nebudou muset připlatit za příměstskou autobusovou dopravu a ani za MHD. Třeba ve Zlíně zůstává pátým rokem v městské hromadné dopravě cena základní jízdenky platné 20 minut na dvanácti korunách.

Foto: „Kromeriz04“ od TedmekVlastní dílo. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme