Lidé si musí dát pozor při koupání v přírodě, místy má voda špatnou kvalitu

Lidé v Česku si musí při koupání v přírodě dávat pozor na kvalitu vody. V poslední době přibývá míst, kde platí zákazy koupání nebo hygienici označují vodu na přírodních koupalištích za nevhodnou ke koupání. Vyplývá to z dat krajských hygienických stanic. Najdou se ale také místa, kde se kvalita vody v posledních několika deštivých a chladnějších dnech zlepšila.

10 min. čtení

V uplynulém týdnu se například zhoršila kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích. Přibyla dvě místa, kde platí čtvrtý nejhorší stupeň kvality z pěti, takže je tam voda nevhodná ke koupání. Nově je čtvrtý stupeň v lokalitě Županovice na přehradě Slapy na Příbramsku. V tomto okrese je čtvrtý stupeň také v Novém rybníce a na koupališti Jince. Na většině hygieniky sledovaných míst v kraji je ale voda na prvním nebo druhém stupni, a lidé se tam tak mohou koupat bez obav.

Na Vysočině hygienici prodloužili zákaz koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku, který je tam v platnosti už od konce července. V přehradě Trnávka na Pelhřimovsku naopak ode dneška koupání zakázané není. Voda se trochu pročistila, pořád má ale zhoršenou jakost. Lidé by se po koupání měli osprchovat. Nevhodná ke koupání je nadále nádrž Sedlice kvůli vysokému obsahu zdraví škodlivých sinic a chlorofylu. Čistou vodu má v kraji polovina z 18 kontrolovaných vodních ploch.

V jižních Čechách dál platí zákaz koupání u Podolska na orlické nádrži. Zhoršila se pak voda u autokempu Radava, která je nyní na stupni čtyři a představuje pro plavce zdravotní riziko. Na závěr léta se mírně zhoršila i jakost vody na Lipně.

V sousedním Plzeňském kraji má vodu nevhodnou ke koupání přírodní biotop v Blovicích na jižním Plzeňsku. Je v něm velké množství sinic a chlorofylu. Hygienici tam nedoporučují koupání zejména dětem, těhotným ženám, alergikům a lidem s oslabenou imunitou. V Karlovarském kraji je voda ve většině koupališť čistá. Výjimkou zůstává Velký rybník u Hroznětína na Karlovarsku, kde hygienici vyhodnotili vodu jako nebezpečnou ke koupání. Kvalita vody se zhoršila na Rolavě u brouzdaliště, kde hygienici lidem koupání nedoporučují. Voda byla podle nich znečištěna masivním nárůstem řas a kachním trusem a peřím. Na ostatních místech Rolavy, na pláži a mole, zůstává voda vhodná ke koupání.

Většinou v pořádku je také voda v nádržích v Ústeckém kraji. Hygienici ale kvůli sinicím nedoporučují koupání na některých místech jezera Chmelař. Zhoršená kvalita vody je i v lomu Varvažov a rybníku Chlumec na Ústecku. V Libereckém kraji je nově ke koupání vhodné Hamerské jezero na Českolipsku, kde kvalita vody stoupla ze čtvrtého na třetí stupeň. Lidé by se ale po koupání měli osprchovat. O stupeň se zlepšila i kvalita vody v Máchově jezeře, která je tak jen mírně zhoršená. Za nevhodné ke koupání označují hygienici kvůli kolísavé kvalitě přítoku od začátku sezony koupaliště v Chrastavě u Liberce a kvůli znečištěné hladině od poloviny července i koupaliště v Mimoni na Českolipsku.

V Královéhradeckém kraji je voda v přírodních koupalištích vesměs v pořádku s výjimkou Oborského rybníku v Jinolicích na Jičínsku, kde musejí lidé počítat s horší průhledností. Vodu na koupališti Dolce u Trutnova pak hygienici tento týden označili za nebezpečnou, načež provozovatel ukončil sezonu. V Pardubickém kraji se v sečské přehradě mírně zkazila voda, stále se v ní však lze koupat. V rybníku Dlouhý u Lanškrouna na Orlickoústecku, kde platil zákaz koupání kvůli úhynu ryb, od pátku hygienici opět koupání povolí.

Koupání hygienici nadále nedoporučují v Olomouckém kraji na Plumlovské přehradě u Prostějova. Dočasný zákaz koupání, vydaný v první polovině srpna, již zrušili, ale kvalita vody je na stupni čtyři a lidem i dál hrozí po koupání zdravotní potíže. Na jezerech Poděbrady je naopak voda dál čistá.

Na jihu Moravy je voda nevhodná ke koupání v nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku. Stejná situace zůstává i ve Výrovicích na Znojemsku. Jinde, například v Brněnské přehradě nebo v nádrži Palava a v Letovicích na Blanensku, se ale kvalita vody oproti minulému týdnu zlepšila a lze se tam koupat stejně jako na jiných koupalištích. Ve Zlínském kraji je nevhodná ke koupání voda na Pahrbku, slepém rameni řeky Moravy u Napajedel na Zlínsku. Mírně zhoršené vlastnosti má kvůli vyššímu výskytu chlorofylu voda v Luhačovické přehradě na Zlínsku, v Bystřičce a v Horní Bečvě na Vsetínsku. Po koupání by se měli lidé osprchovat.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme