Lidé si mohou prohlédnout vodní elektrárnu Lipno, 160 metrů pod hladinou nádrže

Lidé se budou moci přes léto při sedmi víkendech podívat 160 metrů pod hladinu lipenské nádrže, do útrob vodní elektrárny Lipno I. Prohlídky jsou zdarma, určené jsou ale nejvýš pro šestičlenné skupiny předem registrovaných návštěvníků. Firma ČEZ, která elektrárnu provozuje, spustila dnes registraci. Prvních osm prohlídek s kapacitou 48 míst začíná 3. června. Novináře o tom dnes informoval mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták. Lipno I. je nejvýkonnější zdroj takzvané Vltavské kaskády.

3 min. čtení

„Při zimních prohlídkách si elektrárnu prohlédlo 640 lidí. Zájem přitom byl mnohem větší. Proto v prohlídkách budeme pokračovat i v letní sezoně. Návštěvníci opět budou chodit v doprovodu našich průvodkyň v malých, konkrétně šestičlenných skupinkách,“ uvedla vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

Na každý den, kdy ČEZ elektrárnu otevře, připravil osm termínů, dohromady pro 48 lidí. Prohlídka trvá přibližně hodinu a půl. Lidé se dostanou k turbínám a generátorům nebo k tříkilometrovému tunelu, kterým voda elektrárnu opouští poté, co vyrobila elektřinu. Prohlídky jsou určené návštěvníkům starším 15 let, registrovat se lze na webu.

Lipenská elektrárna vyrobí ročně energii pro víc než 30.000 jihočeských domácností. Je nejvýkonnějším zdrojem takzvané Vltavské kaskády, jednu kilowatthodinu elektřiny vyrobí z 2,7 metru krychlových vody. „Její energetický význam je ale mnohem širší. Díky rychlému najetí na plný výkon 138 megawatt do 2,5 minuty a dálkovému ovládání významně pomáhá regulovat českou energetickou síť,“ uvedl Sviták. V roce 2021 vyrobila vodníelektrárna Lipno přes 122.000 megawatthodin energie,

V podzemní elektrárně, kterou spojuje s povrchem 220 metrů dlouhý tunel včetně podzemní lanovky, jsou dvě plně automatizovaná soustrojí s Francisovými turbínami a potřebná elektrická zařízení. ČEZ oba bloky lipenské elektrárny v letech 2012 až 2017 zmodernizoval. Účinnost obou soustrojí se díky investicím za více než 400 milionů korun zvedla o čtyři procenta.

Vodní elektrárna Lipno I je v podzemní dutině, vylámané v hloubce 160 metrů pod terénem u hráze. Slouží i jako zdroj schopný dodat elektřinu pro bezpečnostní systémy jaderné elektrárny Temelín při blackoutu. Lipenská přehrada vznikla na Vltavě v letech 1952 až 1959. Lipno je s rozlohou 48,7 kilometru čtverečních největší přehradní nádrž a největší vodní plocha v ČR.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme