Liberecký kraj přispěje Raspenavě 25 mil.Kč na stavbu kanalizace

Liberecký kraj pomůže Raspenavě s financováním výstavby nové kanalizace. Na projekt za 324,5 milionu korun přidá kraj městu 25 milionů. Novináře o tom dnes informoval liberecký hejtman Stanislav Eichler. Bez pomoci kraje by třítisícové město nebylo zřejmě schopno zajistit povinnou spoluúčast, své rezervy použilo na spolufinancování oprav škod po povodních.

4 min. čtení

Na kanalizaci radnice potřebovala dalších 80 milionů korun, což představuje zhruba dva celé roční rozpočty. Zbylých 55 milionů pokryje z vlastních zdrojů a půjčkou.

Raspenava je v Libereckém kraji jedním z posledních měst s více než 2000 obyvateli, které zatím nesplňuje evropské normy na kvalitu čištění odpadních vod. Výstavbu kanalizace ve městě připravovali řadu let, celou dobu ale naráželi na příliš vysoké náklady. Obec je zhruba deset kilometrů dlouhá, s rozptýlenou zástavbou, kterou navíc rozděluje řeka Smědá. Výstavbu kanalizace to značně komplikuje a prodražuje. "Původně jsme chtěli vybudovat zhruba 11 kilometrů kanalizačních sběračů a čtyři menší čistírny odpadních vod, náklady na provoz čtyř zařízení by ale byly příliš vysoké," řekl ČTK starosta Pavel Lžičař.

Město proto záměr přehodnotilo a rozhodlo se odpadní vody odvést do čistírny v nedalekém Frýdlantu, která je kapacitně nevyužitá. "Navíc bude možné na kanalizaci napojit mnohem více domácností, než předpokládal původní záměr," dodal starosta. Vybudovat se ale musí téměř 20 kilometrů kanalizačního potrubí. Projekt nabral výrazné zpoždění, když město v srpnu 2010 zasáhly povodně a na komunikacích a obecním majetku napáchaly škody za 270 milionů korun. "Projekt se opozdil o tři čtvrtě roku, děláme ale vše proto, aby byl příští rok dokončen," řekl Lžičař.

Raspenava letos hospodaří s rekordním rozpočtem 193 milionů korun, když 80 procent výdajů představují právě náklady na výstavbu kanalizace. Stavba kanalizace není ve městě jediným projektem. Celá Raspenava je stále rozkopaná, opravují se silnice poškozené povodněmi, opravy čekají koryto řeky i místní lávky. Staví se nová mateřská škola za tu, kterou zničila velká voda. "Mateřskou školu bychom chtěli otevřít už na podzim. Opravy škod po povodních ale váznou, někteří účastníci veřejné soutěže se odvolali a práce tak už rok stojí," dodal starosta.

Foto: Wikipedie: Frank .W. Horn


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme