Liberecký kraj podpoří výstavbu vodovodů a kanalizací 15 mil. Kč

Liberecký kraj rozdělí 15 milionů korun na podporu výstavby vodovodů a kanalizací v obcích s méně než 2000 obyvateli. Ne všichni uspěli, dotace musel navíc kraj zkrátit, protože dostal 22 žádostí za 23,6 milionu korun. Podporu nakonec získalo 19 žadatelů, řekl dnes novinářům krajský radní pro životní prostředí Jaroslav Podzimek (ČSSD). Rozdělení dotací musí ještě schválit zastupitelstvo.

3 min. čtení

"Z programu je možné podpořit pouze takové akce, které jsou v souladu s Plánem rozvoje vodovodů a kanalizací Libereckého kraje," řekl Podzimek. Kraj mimo jiné vyhověl žádostem Mírové pod Kozákovem, Horní Řasnice nebo Žandova, se dvěma projekty uspělo i Vodohospodářské sdružení Turnov. Většina projektů, které podporu získaly, přispěje podle radního ke zlepšení zásobování obyvatel pitnou vodou.

Horní Řasnice na Liberecku by měla dostat 1,6 milionu korun. "Umožní to pokračovat ve výstavbě obecního vodovodu," řekl dnes ČTK starosta Radek Haloun. Řasnice je malou obcí u česko-polské hranice ve Frýdlantském výběžku. Léta se obec potýkala s úbytkem vody ve studních. Problémy se zásobováním vodou byly hlavně v létě. Vodovod tam začali stavět v roce 2007 a zatím do něj ze svého a z dotací od kraje a státu investovala 13,5 milionu korun.

"Na dokončení potřebujeme 3,5 milionu korun, za které postavíme ještě asi 1,5 kilometru vodovodu," dodal starosta. O dotace na dostavbu žádala obec loni ministerstvo pro místní rozvoj, ale neúspěšně. Teď jí umožní pokračovat ve výstavbě dotace z kraje. "Kvůli zkrácení dotace budeme ale muset dostavbu vodovodu rozdělit na dvě části," řekl Haloun. Na dokončení chce obec žádat znovu o dotace příští rok.

Přestože se v Libereckém kraji do výstavby vodovodů a kanalizací investují každoročně desítky milionů korun, v napojení domácností na vodovod a kanalizace stále výrazně zaostává za ostatními kraji. Na konci loňského roku bylo v kraji na vodovod napojeno 88,9 procenta obyvatel, přičemž celostátní průměr je 93,4 procenta. Ještě horší je situace v napojení na kanalizaci, kterou má k dispozici jen 68,9 procenta domácností. Celostátní průměr přitom dosahuje 82,6 procenta.

Foto: Wikipedie: Rawac


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme