Liberecký kraj podpoří projekty na zajištění vody pro příhraničí

Liberecký kraj podpoří přípravu projektů na zajištění vody pro oblasti u česko-polské hranice ohrožené plánovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu v Turówě. 

4 min. čtení

Ministerstvo zemědělství vyčlenilo na podporu přípravy projektů 60 milionů korun, dalších 8,6 milionu korun přidá Liberecký kraj, řekl novinářům krajský radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Nejsou to první peníze do této oblasti z kraje, v letech 2016 a 2017 rozdělil na přípravu projektů více než 2,5 milionu korun.

Ztrátou pitné vody jsou kvůli plánovanému rozšíření a prohloubení polského dolu ohroženi hlavně obyvatelé Frýdlantska, Chrastavska a Hrádecka. Už dnes tam studně a potoky vysychají a s prohloubením dolu se to podle odborníků bude ještě zhoršovat. Podle odhadů bude do zajištění vody pro zhruba 30.000 obyvatel postižené oblasti třeba investovat kolem miliardy korun, a naplní-li se černé scénáře, stamiliony navíc. Podle odborníků není vyloučeno, že na Frýdlantsko bude nutné přivést vodu odjinud, protože místní zdroje nebudou stačit.

Ministerstvo životního prostředí už uvolnilo 30 milionů korun na rozšíření monitoringu spodních vod na Frýdlantsku. V průběhu příštího roku plánuje Česká geologická služba na Frýdlantsku zřídit 27 vrtů, z toho 16 bude sledovat hladinu podzemní vody. Novými vrty budou doplněny ty, které jsou na Hrádecku v oblasti Uhelné od 80. let minulého století, a vznikne tak zhruba 16 kilometrů dlouhý souvislý monitorovací pás. Data z vrtů by měla dát odpověď na otázku, zda jsou za ztrátou vody v regionu klimatické změny a do jaké míry je ovlivněna právě dolem Turów.

Data z vrtů bude Česká geologická služba vyhodnocovat v průběhu roku 2020, vodohospodářské společnosti i města a obce ale nečekají a už teď připravují projekty. Náklady jen na projektovou přípravu se odhadují na 150 milionů korun, 60 milionů z ministerstva zemědělství tak stačit nebude a bude podle Löffelmanna třeba najít další. "Projektové přípravy už probíhají rok zpátky, ty vodárenské společnosti nemohou čekat až budou peníze na stole. Oni na té projektové přípravě pracují, pracují na těch jednotlivých opatřeních a ta potřeba se bude upřesňovat," dodal krajský radní.

Foto: Wikipedia, Jan Polák, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme