Liberecký kraj a Liberec představí příští týden veřejnosti projekt náplavky

Zástupci Libereckého kraje a města Liberce spolu s architekty představí příští týden veřejnosti projekt náplavky a kultivace okolí sídla krajského úřadu a Lužické Nisy v dolním centru krajského města. Společná investice kraje a města by měla výrazně proměnit tuto část města a umožnit přístup k řece, která je dnes sevřená vysokými břehy. Liberecký kraj už svou část projektu zahájil první etapou, kterou je výstavba parkovacího domu, řekl ČTK náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti).

4 min. čtení

„Od projektu si slibujeme, že se výrazně zkultivuje prostředí dolního centra města, v okolí Libereckého kraje vznikne reprezentativní prostor. Zároveň umožníme lidem vstupovat k vodě a očekáváme výrazné zvýšení pobytové kvality v centru města pro mnoho věkových skupin od maminek s dětmi až po seniory,“ uvedl náměstek primátora pro architekturu Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kraj). Město podle něj počítá s rekultivací parčíku a jeho rozšířením do prostor současného parkoviště, které plánují s dokončením parkovacího domu zrušit.

Projekt řeší revitalizaci zelených ploch a léta zanedbávaného okolí krajského úřadu a řeky Nisy. „Rekultivace okolí krajského úřadu je jedna z největších investičních akcí Libereckého kraje. Osobně ji stavím hned za vybudování Centra urgentní medicíny v krajské nemocnici. Kultivace dolního centra města je nutná a jsem rád, že projekt můžeme přiblížit i veřejnosti. Všichni občané mají možnost přijít a zeptat se investorů a architektů na to, co je ohledně projektu zajímá,“ řekl Miklík.

Projekty města a kraje tvoří v terénu logický celek. „Zahrnují celou plochu parku Na Rybníčku, zpevněné plochy navazující na náplavku a vstup do budovy krajského úřadu, zeleň mezi domem kultury a sídlem správy CHKO Jizerské hory. Součástí plánu je odstranění lávky přes řeku Nisu a vybudování nové, doplnění veřejného osvětlení a vhodného mobiliáře,“ popsal rozsah projektu krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj).

Projekt počítá také se zpřístupněním řeky a jejím včlenění do veřejného prostoru. Součástí revitalizovaného prostranství bude stánek s občerstvením a veřejné toalety. Náplavku budou tvořit schodišťové stupně vhodné k sezení. Nový park bude respektovat stávající zeleň tam, kde je to vhodné, doplněny budou další dřeviny a vodní prvek. Zpevněná plocha bude podle Ulvra využívána jako náměstí pro konání slavností, trhů a podobných událostí.

Veřejná prezentace projektu se uskuteční v úterý 24. ledna od 16:00 v prostorách Libereckého podnikatelského inkubátoru – Lipo.ink v sousedství krajského úřadu. Součástí je i komentovaná procházka lokalitou.

Autor: ČTK
Foto: Wikipedia

Doporučujeme