Letošní celoplošná likvidace hlodavců spěje ke konci

Podzimní měsíce patří druhé etapě celoplošné deratizace stokové sítě provozované společností Středočeské vodárny, a.s. (SVAS).

4 min. čtení

V současné době se končí s podzimní deratizací na čistírnách odpadních vod a přečerpávacích stanicích na Mělnicku a v místech případného zvýšeného výskytu hlodavců nebo v místech, kde deratizace nemohla být dokončena z důvodu špatného počasí, čištění kanalizace či jiných důvodů. Celkové náklady na deratizaci se vyšplhají k jednomu milionu korun.

„Deratizace je sice nákladná činnost, ale díky ní se daří udržovat populaci potkanů žijících v kanalizačních stokách v přijatelných mezích, které v převážné míře nejsou v kategorii kalamitního výskytu,“ sdělil Vladimír Dragoun, manažer provozu kanalizace SVAS. „Ke zvyšování množství hlodavců napomáhají především ti, kteří si výlevku nebo záchodovou mísu pletou odpadkovým košem. Díky tomu, dostávají hlodavci v kanalizačním potrubí pravidelné přísuny potravy,“ řekl Vladimír Dragoun.

Letošní teplá zima byla příznivá na vyšší porodnost potkanů, což dokládá velké množství výkalů na vyvýšených místech po otevření poklopů kanalizační šachty, ale i záznamy z kamer používaných při kontrolách stavu kanalizačního potrubí. Nástrahy se pokládají na podesty v kanalizaci a tak mohou potkani při svém putování kanalizací tyto občerstvovací stanice navštívit. Ke zvyšování potkaního apetitu se používají požerové nástrahy schválené Ústavem pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv: Hubex L, Ratimor, Lanniát G a dále jedové papírové a plastové staničky, výstražné nálepky samolepící.

Pro maximální účinnost zredukování počtu hlodavců probíhá celoplošná deratizace v jarních a podzimních měsících.

V rámci celoplošné roční deratizace bylo využito skoro 19 000 kanalizačních vstupů s více než 3 tunami návnady. Celkové množství použité návnady bude upřesněno po skončení celoplošné roční deratizace na podzim letošního roku.


Zdroj: SVAS

Zdroj: SVAS

Doporučujeme