Letos skončí rekonstrukce stáčírny léčivých vod v Bílině

V Bílině nedaleko Teplic se opravuje stáčírna zdrojů vod Bílinská kyselka a Zaječická hořká. Kromě technické a architektonické rekonstrukce za zhruba 125 milionů korun si vzala společnost Bohemia Healing Mineral Waters (BHMW) za cíl navázat na historii a slavnou tradici Bílinské kyselky. Po zprovoznění nové linky se kapacita navýší o 150 procent.

5 min. čtení

Vodu by chtěla firma nabízet i ve skleněných lahvích. ČTK plány představilo vedení společnosti.

Demolice v areálu, který je kulturní památkou, začaly v roce 2012, letos rozsáhlé opravy skončí. "V průběhu prací jsme řešili řadu změn, některé části byly v horším stavu, než se čekalo, navíc je zachován provoz stáčírny i během rekonstrukce, což probíhající práce komplikuje," uvedl Ivan Lipovský, který zajišťuje stavební dozor.

Oprava vyžaduje také omezení kvůli tomu, že je to státem chráněná památka. "Technologické změny rekonstrukce způsobí navýšení nákladů o deset až 15 procent oproti původní částce," uvedl ředitel Zdeněk Nogol. Na rekonstrukci a novou technologii získala firma dotaci z EU, pokrývá 60 procent z původní ceny.

Základy některých objektů jsou už z konce 17. století, hlavní tovární budova pochází z roku 1899. Právě v ní bude v budoucnu expozice vlastivědného a mineralogického muzea. "Chceme oslovit mladou generaci a školy. Rádi bychom se vrátili do situace před 200 lety, kdy Bílinská i Zaječická voda byly ve všech tehdy vydaných encyklopediích a byly to skutečně světové značky," řekl manažer marketingu Karel Bašta, jenž má v péči historii bílinské stáčírny. Připomněl, že za socialismu se vybudovaly nejlepší vrty a těžilo se zdaleka nejvíce. Tehdy také byla Bílinská kyselka na domácím trhu všeobecně zastoupena. Naopak do zahraničí se nevyváželo a značka z mezinárodního trhu téměř zmizela.

Nyní vyváží firma zhruba 30 procent produkce. Etablovala se už v Číně a Rusku a export zahájila do USA. Po zprovoznění nové linky by chtěla firma prodávat už nejen v PET lahvích, ale také ve skleněných.

Výroba Zaječické hořké je omezena vzhledem k povrchovému jímání ze studen, které se nacházejí u Zaječic na Mostecku. Složení i místo těžby je stále stejné od doby svého objevení (1717) po dnešní balení. Zájem má BHMW, jejímž jediným akcionářem je Veronika Sokolová, o kyselky Rudolfův pramen a Excelsior. "Projekt je ve fázi přípravy podkladů a řešení problematických bodů," uvedl ředitel.

Přetěžovat těžbu nechce BHMW ani u přírodně perlivé Bílinské kyselky, která se čerpá z hloubkového vrtu. Oba léčivé zdroje mají podle Bašty zůstat vodami, které mají díky svému složení výjimečné postavení.

Zdroj: Bílinská kyselka, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme