Lékaři opět varují před účinky energetických nápojů

Americká pediatrická akademie (AAP) varuje před následky konzumace energetických nápojů zejména u dětí. Znovu se tak otevřela debata ohledně škodlivosti životabudičů...

5 min. čtení

    Letos vydala Americká pediatrická akademie v magazínu Pediatrics již druhou studii týkající se problematické otázky vedlejších účinků energetických nápojů. První studie, která vyšla na začátku roku 2011, zkoumala účinky nápojů konzumovaných v kombinaci s alkoholem. Lékaři zdůrazňovali nebezpečí tzv. střízlivé opilosti. Nápoj s vysokým obsahem kofeinu potlačí viditelné příznaky opilosti. Kofein sice účinky alkoholu zamaskuje, nesníží však riziko poškození organismu. Kromě nebezpečného chování, kdy jedinec přecení svou střízlivost, je tělo také více náchylné k závislosti na alkoholu. Potlačené účinky alkoholu donutí jedince k vyšší konzumaci, než na jakou je zvyklý. Výzkum prokázal, že u lidí, kteří pijí energetické nápoje minimálně jednou týdně nebo častěji, je významně vyšší riziko vzniku závislosti na alkoholu.

    Poslední studie Americké pediatrické akademie se zaměřuje na účinky, které mohou mít látky obsažené v energetických nápojích na organismus dětí. „Děti ani dospívající by neměli pít energetické nápoje. Jejich tělo je nepotřebuje a na některé obsažené látky reaguje mnohem intenzivněji než dospělé tělo,“ říká doktor Holly Benjamin z Americké pediatrické akademie. Studie poukazuje na fakt, že každý z energetických nápojů má jiné složení. Některé kombinace vitamínů a rostlinných extraktů nemají dokonce zmapované účinky. Nebezpečné pro dětský organismus je zejména množství kofeinu – v průměru je cca 70 až 80 mg v jedné plechovce. Toto množství je více než třikrát větší než obsah kofeinu v běžném pití kolového typu. Další kofein je obsažen nepřímo v jiných ingrediencích těchto nápojů, jako jsou kolový ořech, kakao nebo guarana. Doktor Benjamin v rozhovoru pro Reuters Health popisuje případ 15letého chlapce s diagnostikovanou hyperaktivitou, který musel být hospitalizován, kvůli tomu, že vypil 2 půl litrové láhve nealkoholického nápoje Mountain Dew. Tento nápoj způsobil obsaženým kofeinem chlapci vážný srdeční záchvat. Podle Benjamina je třeba obsahu energetických nápojů věnovat větší pozornost a lépe jejich výrobu a prodej legislativně ukotvit.
 

 

    Dle autorů studie mohou s pravidelnou konzumací energetických nápojů souviset poruchy spánku, bušení srdce a úzkostné stavy. Kvůli nadměrně vysokému obsahu cukru také narůstající výskyt obezity a to i u dětí.Podle mého názoru je zkrátka nejjednodušší a nejzdravější pít vodu,“ říká doktor Benjamin.

Zdroj: http://www.foxnews.com/health/2011/05/30/report-urges-children-avoid-energy-drinks-limit-consumption-sports-drinks/

http://pediatrics.aappublications.org/


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme