Ledovcové Lake Louise & Moraine, aneb voda jak ji neznáte

V kanadském Národním parku Banff leží dvě velká ledovcová jezera Louise a Moraine. Díky svému umístění mezi horskými masivy a v okouzlující přírodě kanadských lesů, jsou vyhledávanými turistickými cíli.

2 min. čtení

Jezero Moraine leží v údolí pohoří Ten Peaks, v nadmořské výšce asi 1885 m n. m. o rozloze asi 5 km2. Díky drobným kamínkům, které spolu s ledovcovou vodou stékají z okolních skal přímo do jezera, se jezero pyšní výrazně modře zbarvenou hladinou.

Pohled na jezero z Valley of the Ten Peaks, který můžete vidět na naší úvodní fotografii, je známý jako tzv. "Twenty Dollar View". Toto panorama bylo totiž v letech 1969 – 1979 na zadní straně dvacetidolarové bankovky.

 

Jezero Louise, původním názvem Jezero malých ryb, který si vysloužilo od původních obyvatel, je naopak díky složení okolních hornin smaragdově zelené. Má rozlohu necelý 1 km2 a vodu z něj odvádí na 3 km dlouhý potok, ústící do řeky Bow. Nynější název nese po princezně Louise Caroline Albertě, čtvrté dcery královny Viktorie a manželky Marquess Lorne, generálního guvernéra Kanady z roku 1878 do roku 1883.

Na východním břehu jezera Louise, stojí luxusní hotelový resort, postavený v prvních desetiletích 20. století kanadskou Pacifik železnicí. Díky nádherným pohledům na vodní hladinu jezera, která se z hotelových pokojů naskytují, je oblíben zvláště pro svatební obřady a líbánky.

 

 

Foto: "Morainelake". Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikipedia


Zdroj: Květa
Felklová

Zdroj: Květa Felklová

Doporučujeme