Lažánky postaví čistírnu a kanalizaci za 50 milionů korun

V Lažánkách na Brněnsku začnou příští rok na jaře stavět kanalizaci a čistírnu odpadních vod za 50 milionů korun. Stavba bude trvat dva roky a částečně omezí i průjezd po silnici z Velké Bíteše do Veverské Bítýšky. Nová kanalizace nahradí starou dešťovou z 50. let minulého století, informoval ČTK starosta Lubomír Katolický.  

2 min. čtení

Řidiče však uklidňuje, že nepůjde o úplnou uzavírku. "Můžeme udělat objízdné trasy obcí. Akorát tu třeba neprojedou kamiony," uvedl. Zároveň se ve vesnici bude kopat po částech.

Projekt se při posuzování nezamlouval Povodí Moravy, nebyl však změněn. "Nelíbilo se jim, že budeme mít sdruženou kanalizaci. Tedy že neoddělíme stoky na dešťovou a splaškovou. Jenže nemovitosti jsou od 50. let napojené na dešťovou a kdybychom budovali novou, zůstane nám v zemi časovaná bomba. Takto část staré kanalizace vyměníme a část zafoukáme tak, že nebude v budoucnu dělat problémy," vysvětlil zvolený postup Katolický. "Nese to větší nároky na čističku, ale myslím, že jsme zvolili ideální řešení," dodal.

Obec se 630 obyvateli postaví dvě hlavní stoky, celkem bude kanalizační síť měřit 4,5 kilometru a čistírna je kapacitou koncipovaná na 800 lidí. Vyčištěná voda z ní bude odvedena do potoku Hranečník, jehož tok se o několik kilometrů dále vlévá do Svratky těsně nad Brněnskou přehradou.

Lažánky dostaly na stavbu 85 procent nákladů z operačního programu životní prostředí a deset procent ze státního rozpočtu, z čehož musejí polovinu splatit.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme