Město nejdřív pracovalo na přípravě koupaliště. Přímo rybník se nehodí pro biotop, protože do něj teče při deštích znečištěná voda z polí. Proto stavbaři vybudují hráz, která koupaliště od rybníku oddělí. Čistou vodu bude brát z dvou vrtů hlubokých 30 a 50 metrů.
K tomu radnice nechala zpracovat architektonickou studii obnovy restaurace. Jde o ústřední stavbu bývalých Tereziiných lázní s městskou plovárnou z roku 1927. Úpravy počítají s vytvořením nové terasy s volným přístupem veřejnosti a oddělenou částí pro návštěvníky koupaliště.
„V prostorách restaurace by mělo dojít především k celkové obnově interiéru. Stavebně technické řešení budovy dále zahrnuje také prodloužení menšího křídla restaurace o zádveří před vstupy na veřejné toalety. Nové zastřešení tohoto křídla přinese nové prostory ve druhém patře,“ řekla městská architektka Pavla Sommerschuh.
Studie se zabývá půjčovnou loděk, zázemím minigolfu a úpravou vstupního objektu. Město plánuje jejich obnovu. Další změny čekají parkoviště, které bude opatřené automatickou bránou a bude sloužit pouze pro provoz restaurace. Ostatní parkovací plochy budou před hlavní bránou.
Pro koupaliště má město vydané stavební povolení a prováděcí dokumentaci na protipovodňová opatření, což je stavba hráze. „Lanškroun bude mít konečně koupaliště s čistou vodou. Cílem je vytvoření příjemného prostředí pro trávení volného času, sport a odpočinek návštěvníků,“ řekl starosta Radim Vetchý (Lanškrounské fórum).
Autor: ČTK