Kvůli tání a dešti hrozí části Česka povodně

Voda z tajícího sněhu zvedá spolu s deštěm hladiny toků v Česku. V Libereckém kraji a na Děčínsku platí od dnešního poledne povodňové ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí. V Plzeňském kraji a na jihu Čech byla vyhlášena povodňová bdělost. Vodohospodáři proto odpouštějí některé nádrže a sledují stav říčních koryt, která mohou ucpat ledové kry.

4 min. čtení

Výraznější srážky očekávají meteorologové ve středu a v noci na čtvrtek, zejména na Šumavě a v Jizerských horách. Napršet tam může 40 až 60 milimetrů. "Nejvýraznější vzestupy předpokládáme v povodí Smědé, Mandavy, Lužické Nisy, Kamenice a Ploučnice, kde nelze vyloučit dosažení třetího stupně povodňové aktivity," uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Dosažení prvního stupně meteorologové předpokládají na tocích odvodňujících Šumavu a Český les, například na horním povodí Otavy nebo v povodí Nežárky. Ojediněle ale mohou řeky stoupnout i jinde.

Většině Česka navíc ve středu hrozí i silný vítr. V nárazech by mohl dosáhnout místy až 90 kilometrů v hodině, na horách i více než 110 kilometrů v hodině.

Na očekávaný vzestup hladin se připravuje mimo jiné podnik Povodí Moravy. Jeho pracovníci začali už počátkem února preventivně snižovat hladinu Brněnské přehrady, snižuje se i hladina na Vranovské přehradě, podnik začal snižovat i hladinu na nádrži Bystřička. "Především ale monitorujeme průchod ledových ker, které se mohou nashromáždit a tok ucpat," uvedl mluvčí podniku.

Počasí zatím Povodí Moravy komplikace nezpůsobuje, hladiny řek jsou nízko a zvyšují se jen mírně. Vyšší hladinu hlásí Malá Haná u Vyškova a také Rožnovská Bečva. Přímo v Rožnově hladina Rožnovské Bečvy dosáhla druhého povodňového stupně, v obou případech však zvýšenou hladinu způsobily ledy.

Větší problémy zatím nehlásí ani střední Čechy. Pouze ve Zbečně na Rakovnicku v pondělí dopoledne hladina Berounky překročila druhý stupeň povodňové aktivity, během odpoledne se ale hladina snížila na první stupeň. První stupeň byl následně večer odvolán a řeka byla dnes na běžných hodnotách.

Na možné zvýšení hladin toků pod Krušnými horami se připravuje společnost Povodí Ohře.
Druhý povodňový stupeň byl vyhlášen na Mandavě ve Varnsdorfu. Bdělost, tedy první stupeň, platí na Libockém potoku ve Vilémově na Chomutovsku.

Foto: Wikipedia, ŠJů, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme