Kvůli suchu chtějí na Blanensku připojit vesnice k vodovodu

Desítky vesnic na Blanensku mezi Adamovem a Letovicemi plánuje ke skupinovému vodovodu připojit Svazek vodovodů a kanalizací Blanenska a Boskovicka. Klíčem k k tomu by měly být dotace, které ministerstvo zemědělství vyhlásí příští týden. Řekl to včera novinářům starosta Blanska Ivo Polák (ČSSD) po jednání s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD).

3 min. čtení

"Jsou desítky malých obcí, které ke skupinovému vodovodu nejsou připojeny a mají podzemní zdroje vody. Pokud ale vrt vyschne, nastávají potíže s dodávkou pitné vody," uvedl Polák.

Právě takové potíže nastaly letos v létě, kdy celou Českou republiku postihlo mimořádné sucho. Ještě koncem srpna bylo suchem podle zprávy vědeckého týmu InterSucho postiženo 94 procent území státu, na 70 procentech bylo sucho výjimečné či extrémní. Stát očekává, že v dalších letech se situace na většině území ČR bude zhoršovat.

Na Boskovicku dosud platí v některých obcích omezení odběru z veřejného vodovodu, který je zásobován z místního vodojemu. Místní nesmějí z veřejného vodovodu nesmějí například zalévat zahrady nebo umývat auta. Kvůli suchu totiž do těchto vodojemů Vodárenská akciová společnost pitnou vodu naváží, aby zajistila její dodávky do domácností.

"Koncový uživatel rozdíl ani nepozná, protože mu pitná voda teče normálně z kohoutku, nemusí chodit k cisterně pro vodu. Ale neúměrně se tím prodražuje provoz. Připojením ke skupinovému vodovodu by tento problém odpadl,"
doplnil starosta Blanska.

Kromě potřebných dotačních programů je podle něj nutné zajistit předfinancování těchto stavebních akcí, protože pro řadu vesnic představuje investice do připojení ke svazkovému vodovodu polovinu ročního rozpočtu.

"Rádi bychom, aby se připojovalo šest obcí ročně, aby se problémy s nedostatkem vody eliminovaly v co nejkratší době,"
dodal Polák.

Foto: Wikipedia, Pan Hyde, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme