Kvůli havárii vodovodu v Praze netekla 18 hodin voda 50.000 lidí

Zhruba padesáti tisícům obyvatel severní části Prahy dnes ráno po asi 18 hodinách opět začala téct z kohoutků pitná voda. Bez dodávek lidé byli kvůli havárii vodovodu ve Formánkově ulici v Praze 8 od středečního poledne. Dodávky byly plnohodnotně obnoveny krátce před 06:00, řekl ČTK mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný.

2 min. čtení

Voda netekla v oblasti Střížkova, Proseku, Kobylis, Ďáblic a v části Libně a Vysočan. V teplém počasí náhradní zásobování vodou zajišťovaly desítky cisteren PVK, hasičů, Středočeských vodáren a z krizového štábu. Příčinou havárie byly pravděpodobně pohyby půdy, která se za velkého sucha smršťovala a tlačila na vodovodní řad.

Porušené potrubí o průměru 80 centimetrů bylo z roku 1965. Voda z něj vytékala rychlostí až 1000 litrů za sekundu a zatopila několik ulic. Společnost PVK vyzvala lidi, kterým havárie způsobila škody, aby se na firmu obrátili se žádostí o náhradu. Po výměně poškozené trubky za novou se voda začala do rozvodů napouštět už ve středu večer.

Podle Pokorného se jednalo o druhou nejrozsáhlejší havárii vodovodu v Praze za posledních pět let. Za největší výpadek v zásobování vodou označil květnovou havárii v Hanusově ulici v Praze 4. Osm hodin tehdy bylo bez dodávek vody přibližně 70.000 lidí.

PVK zásobují vodou více než 1,4 milionu obyvatel Prahy a okolí. Firma je členem nadnárodní skupiny Veolia Voda, největší vodohospodářské společnosti na světě. Její česká pobočka je také největší společností na tuzemském vodohospodářském trhu.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme