Kvalita vody ve středočeských koupalištích byla po celé léto na výborné úrovni

Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích byla po celé léto na výborné úrovni, a to navzdory velmi vysokým teplotám v některých dnech. Mimořádně dobrá kvalita vody je letos na Orlické přehradě, naposledy byla taková situace před pěti lety. Hygienici na Orlíku nadále hodnotí kvalitu vody stupněm číslo jedna na pětibodové škále, naopak na Slapech převažuje stupeň tři. 

3 min. čtení

ČTK to řekl Luboš Mandík z příbramské pobočky krajské hygienické stanice.

"Na Slapech se to vrátilo k tomu, co tam bylo před 14 dny. Na čtyřech z šesti lokalit je trojka, na jedné je jednička a na jedné dvojka," uvedl Mandík. Stupeň jedna platí ve Ždáni a dva v Nové Živohošti. Horší voda je v Nové Rabyni, Měříně, Županovicích a Staré Živohošti, kde ji hygienici hodnotí stupněm tři.

"Na Orlíku je naopak na všech lokalitách jednička, voda je tam úžasná. Naposledy tam před pěti lety po celou sezonu na všech lokalitách vydržela takhle kvalitní voda. Je to ojedinělé," uvedl Mandík. Příčinu by viděl v tom, že bylo letos hezké počasí a méně pršelo. Do nádrže se tak dostalo méně splachů z polí. "Mikroorganismy, které ve vodě žijí, sice měly výborné počasí z hlediska teploty, ale neměly živiny. Takže byl omezený jejich masivní nárůst," dodal Mandík. Otázkou podle něj je, proč podobný vývoj nebyl i na Slapech.

Hladina Orlické přehrady je nyní snížená kvůli stavbě doplňkového bezpečnostního přelivu. Zda by to mohlo mít vliv na kvalitu vody, podle Mandíka nelze říci. "To by byla hodně velká spekulace," dodal.

Nikde ve středních Čechách nemusel být letos vyhlášen zákaz koupání. Horší situace byla v jezeře Ostrá na Nymbursku. Hygienici tam kvůli zvýšenému obsahu sinic nedoporučovali koupání. Voda tam byla na stupni čtyři, což znamená, že mohla být pro lidi zdravotním rizikem. Celkově ale Mandík hodnotí letošní sezonu příznivě. "Na to, jak byly teplé až extrémně teplé dny, se voda se držela na výborné úrovni v celém Středočeském kraji," uzavřel.

Foto: Wikipedia, Honza Groh, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme