Kvalita vody v koupalištích je na začátku prázdnin většinou dobrá

Voda ve většině přírodních koupališť a nádržích je na začátku prázdnin čistá a lidé se v nich mohou koupat bez obav z případných zdravotních problémů. Nevhodný ke koupání je Brušperk na Frýdecko-Místecku a nádrž v Budišově nad Budišovkou na Opavsku. Zhoršenou kvalitu vody má nádrž České údolí v Plzni nebo jezero Chmelař na Litoměřicku.

7 min. čtení

První červencový víkend bude vodní sportům přát. Podle předpovědi má být převážně jasno až polojasno s denními maximy mezi 23 až 29 stupni.

S nepříjemným problémem se tento týden museli vypořádat na koupališti v Hejnicích na Liberecku, kde zezelenala voda. Nešlo ale o důsledek přemnožení mikroorganismů.
"Byla to nějaká chemie, jestli to byl dětský sliz nebo nějaká jiná podobná prapodivná věc, nedokážu říci, rozbory jsme nedělali," uvedl starosta města Jaroslav Demčák. Koupaliště bylo nutné vypustit, v současnosti je ale opět v provozu, stejně jako většina přírodních koupališť v Libereckém kraji. Z těch, která jsou pod dohledem hygieniků, se oproti minulému týdnu zlepšila kvalita vody na koupališti v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku.

Bez obav lze vyrazit na koupaliště pod dohledem středočeských hygieniků. Na všech místech, kde kvalitu měřili, ji hodnotili stupněm jedna nebo dva. Jde tedy o vodu vhodnou ke koupání, respektive vhodnou ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi. Stupeň dva hygienici zaznamenali v koupališti Vyžlovka u Prahy, písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, na Slapské přehradě v Županovicích na Příbramsku a v jezerech Ostrá a Poděbrady na Nymbursku. Voda vhodná ke koupání je také na všech sledovaných koupalištích v Praze.

V pořádku je většina kontrolovaných přírodních koupališť také v Ústeckém kraji. Jen v zatopeném lomu Varvažov na Ústecku a v jezeře Chmelař na Litoměřicku je větší množství řas a sinic. Koupat se v nich ale lze.

Bez obav z možných zdravotních problémů lze o víkendu vyrazit také na většinu koupališť v Plzeňském kraji. Hydrobiolog Jindřich Duras doporučuje ke koupání přehradu Hracholusky i plzeňské Bolevecké rybníky. Kvůli zákalu naopak neradí plavání v přehradě České údolí u Plzně, která má sytě hnědou vodu zabarvenou řasami rozsivkami. Průhlednost vody je do půl metru a koupání tam nelze doporučit.

Mírně zhoršená jakost vody je i na některých přírodních koupalištích na východě Čech. V rybníku Rosnička na Svitavsku je vinou sinic mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů u vnímavých jedinců. V přehradě Pastviny na Orlickoústecku se zase rozšířily řasy rozsivky a zelené řasy. Voda tam má průhlednost jen 0,7 metru. Podobně je na tom rybník Dlouhý v témže okrese.

Na Vysočině hygienici minulý týden nedoporučovali koupání v přehradě Sedlice na Pelhřimovsku. Kvalita vody v ní se ale v posledních dnech zlepšila. Lidé by se přesto po koupání měli osprchovat.

Naopak vyhnout by se lidé měli nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku. Důvodem je přítomnost cerkárií. Mimořádné odběry navíc potvrdily další zhoršení kvality vody v nádrži v Budišově nad Budišovkou na Opavsku, kde podle hygieniků koupání také není vhodné.

Bez obav si mohou lidé na začátku prázdnin zaplavat v koupalištích v Olomouckém kraji a Zlínském kraji.
Ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel a v přehradě Luhačovice na Zlínsku má však voda mírně zhoršené vlastnosti, stejně je tomu i v případě nádrže Bystřička na Vsetínsku. Pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů je ale nízká.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme