Kvalita vody v jezerech Poděbrady i v přehradě v Plumlově je v pořádku

Lidé se mohou na jezerech Poděbrady u Olomouce i na Plumlovské přehradě zchladit bez obav. Voda je tam podle hygieniků čistá a lidem žádné zdravotní problémy při koupání nehrozí. ČTK to řekla mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná. Odběry vody provedli na sledovaných místech hygienici poprvé tento týden, výsledky dostali dnes.

4 min. čtení

Hygienici odebírali vzorky vody na dvou místech štěrkopískových jezer Poděbrady a na Plumlovské přehradě. "Voda je zde vhodná ke koupání, ukazatel jakosti vody je na stupnici jedna. Znamená to, že voda je nezávadná, s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci a s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi," uvedla mluvčí hygieniků.

Vzorky vody odebrali hygienici na místech, která využívá větší počet lidí ke koupání, v pondělí tohoto týdne. "V rámci Olomouckého kraje jsou dlouhodobě sledovány dvě koupací oblasti – vodní nádrž Plumlov s místem odběru vzorků pláž U Vrbiček a koupací oblast Poděbrady s místy odběrů vzorků Poděbrady – Plané Loučky a U přístaviště," doplnila Markéta Koutná. Hodnotí se jak smyslově postižitelné ukazatele jakosti vody jako znečištění odpady a přírodní znečištění, tak výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. Informace o kvalitě sledovaných vod ke koupání na povrchových vodách jsou zveřejňovány na stránkách hygienické stanice v sekci koupací vody ve volné přírodě.

Štěrkopísková jezera Poděbrady, kam míří za osvěžením lidé z Olomouce i okolí, mají čistou vodu po celé léto. S vodou tady není problém dlouhodobě, odborníci to přisuzují hydrogeologickým poměrům nádrže. Problémy se naopak vyskytovaly v minulých letech během prázdnin na Plumlově, a to i přesto, že přehrada byla před časem rekonstruována, Povodí Moravy její dno s velkými náklady vyčistilo. Důvodem byly především přemnožené sinice.

Lidé mohou vyrazit i na venkovní koupaliště. Minulou sobotu se otevřely pro veřejnost například venkovní prostory Aquacentra v Šumperku, od středy 1. června bude otevřen také druhý šumperský plavecký areál, kterým je Bratrušovské koupaliště. Prostějovský akvapark Koupelky se chystá v případě příznivého počasí zahájit provoz 3. června.

Foto: Wikipedia, Pernak, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme