Kvalita vody na některých jihočeských koupalištích se zhoršila

Kvalita vody na jihočeských přírodních koupalištích se na některých místech zhoršila. U Podolska na orlické přehradě dál platí zákaz koupání. Vyplývá to z výsledků aktuálních rozborů vzorků vody, které zpracovávají jihočeští hygienici.

2 min. čtení

"Voda u Podolska je stále nebezpečná a neodpovídá hygienickým požadavkům. Byly zde překročeny limitní hodnoty třetího stupně pro ukazatele sinice a chlorofyl-a. Opět zde byla překročena limitní hodnota ukazatele vodní květ a rozbory ukázaly sníženou průhlednost. Upozorňujeme veřejnost, že zde při koupání a vodní rekreaci hrozí akutní poškození zdraví," uvedla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Voda nevhodná ke koupání je také na dvou sledovaných místech u lipenské přehrady. Jde o Horní Planou a Lipno nad Vltavou. Ve vodě je nadměrné množství chlorofylu-a, sinice a je zde snížená průhlednost. Zhoršená jakost vody je pak u další lipenské pláže v Černé v Pošumaví, Staňkovském rybníku na Jindřichohradecku a v orlické přehradě u kempu Radava. "U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, proto hygienici po koupání doporučují osprchovat se čistou vodou," řekla Kotrbová.

Nejkvalitnější koupání v těchto dnech nabízí rybník Hejtman na Jindřichohradecku. Podle výsledků rozborů získal od hygieniků nejvyšší možné hodnocení.

Foto: Wikipedia, Richenza, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme