Kutná Hora chystá opravu historické kanalizace v Pacákových sadech

Kutná Hora chystá opravu zborcené kanalizace v Pacákových sadech pod Vlašským dvorem. Práce si podle prvních odhadů vyžádají devět milionů korun, vedení radnice hledá nejvhodnější technické řešení, řekl ČTK starosta Lukáš Seifert (ODS).

2 min. čtení

Město v minulých letech nákladně rekonstruovalo Vlašský dvůr, součástí akce byly i úpravy přilehlého parku. Podle Seiferta je škoda, že se projekt nevěnoval také historické kanalizaci. Problém se podle něj objevil pod vydlážděnou komunikací k Žižkově bráně. Stavbaři budou muset část parku rozkopat a po opravě vše uvést do původního stavu.

Kdy rekonstrukce začne, zatím není jasné. Oprava je podle starosty nutná, jinak hrozí poškození opěrných stěn a teras v parku. Vedení města se však moc nezamlouvá navržený způsob, zejména to, že veškerá dešťová voda ze střech fary a Vlašského dvora má odtékat do kanalizace.

Podle Seiferta by bylo lepší svést dešťovou vodu do říčky Vrchlice. Brání tomu však zřejmě některé technické bariéry a normy. „Řešíme ještě oponentní návrh. Příčí se mi, že bychom odváděli tak ohromné množství vody do kanalizace,“ dodal starosta.

Vlašský dvůr je komplexem staveb ze 13. a 14. století a jeho historie souvisí s bohatým nalezištěm stříbra. Jméno získal zřejmě po vlašských mistrech, které král povolal z Florencie. Park pod Vlašským dvorem tvoří Pacákovy a Breüerovy sady a terasy pod arciděkanstvím. Město si pozemky ve 30. letech minulého století pronajalo s cílem vybudovat na nich park. Později majitelka pozemky městu odkázala.

Autor: ČTK
Foto: Wikimedia

Doporučujeme