Kružberk je nejstarší přehradou na severní Moravě

Vodní dílo Kružberk na řece Moravici blízko stejnojmenné obce je nejstarší přehradou na severní Moravě a ve Slezsku. Funguje jako zdroj pitné vody pro ostravskou aglomeraci, pokrývá asi polovinu potřebného množství. Pomáhá také snižovat povodňové vlny na řekách Moravici a Opavě. Do zkušebního provozu byla přehrada uvedena před 60 lety, 5. prosince 1955.  

4 min. čtení

Se stavbou betonové hráze přehrady, umístěné do skalního podloží, se začalo v roce 1948. První údolní nádrž v povodí řeky Odry měla původně sloužit jako zdroj energie a chránit oblast proti povodním. Časem se ale s ohledem na stále se zvyšující potřeby pitné vody v Ostravě a okolí její účel změnil.

Po vybudování výše položené nádrže Slezská Harta začal Kružberk dodávat surovou vodu po vodárnu v Podhradí, zvyšovat případné nízké průtoky na Moravici, Opavě a Odře a vytvářet lepší podmínky pro život v těchto tocích.

Vodu do úpravny v Podhradí vede tlakový přivaděč, na jehož konci je kromě odběru na úpravnu také elektrárna s výkonem sedm megawattů. Doplňkově je také na nádrži vyráběna na dvou turbínách elektrická energie.

Hráz nádrže Kružberk je v nejvyšším místě vysoká 34,5 metru. Její koruna je dlouhá 280 a široká 9,5 metru. Zatopená plocha má přes 280 hektarů a v nádrži je přes 35 milionů metrů krychlových vody. K nádrži náleží i necelých 20 metrů vysoká zemní sypaná hráz ležící na pravém přítoku Lobník, na zachycování splavenin.

Letos v létě se začalo s opravou nádrže, jejíž některé části jsou již na hranici životnosti.
Rekonstrukcí projde koruna a horní část hráze. Oprava má skončit příští rok v prosinci, provoz nádrže nebude nijak omezen. Koruna hráze bude po rekonstrukci vypadat stejně jako před ní, jen povrch vozovky už nebude z dlažebních kostek, ale asfaltový.

Vodní nádrž se proslavila také tím, že se tu natáčel televizní seriál Velké sedlo. Protože je zásobárnou pitné vody, platí tu zákaz plavání a jiných vodních sportů. Na východ od hráze se nacházejí skalní útvary, využívané horolezci jako cvičné stěny.

Foto: „Kružberk reservoir dam“ od Jaki96Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme