Kroměřížská radnice připravuje u Medkových rybníků naučnou stezku

Kroměřížská radnice připravuje u Medkových rybníků naučnou stezku. Přiblíží historii vzniku místa i jeho současný význam. Zmíní také nejdůležitější zástupce zdejší fauny a flóry, uvedl v tiskové zprávě místostarosta Vít Peštuka (TOP 09, zvolen za Zdravé Kroměřížsko). Lokalitu lidé využívají k procházkám i rybaření.

3 min. čtení

Na stezce budou informační tabule, některé interaktivní, uvedl Peštuka. Hlavním tématem naučné stezky by měla být voda a s ní související živočichové, tedy ryby, obojživelníci i ptactvo. Tabule podle mluvčího kroměřížské radnice Jana Vondráška upozorní také na blízkou a evropsky významnou lokalitu Stonáč i na to, jak město a lidé v něm žijící ovlivňují krajinu.

Medkovy rybníky jsou cennou mokřadní lokalitou, která je na severovýchodě Kroměříže v místě dvou bývalých štěrkopískoven. "Nedaleko je několik dalších významných přírodních lokalit souvisejících s lužními lesy, mokřady, vodními toky či vodními plochami, jako jsou Wolfův splávek nebo třeba naučná stezka Zámeček směřující k přírodnímu parku Záhlinické rybníky," uvedl Vondrášek.

Podle Peštuky představují rybníky přírodní prvek v jinak silně zastavěném území.
"Lidé rybníky využívají k rybaření, ale také ke krátkým procházkám. Lokalita přitom byla dlouho nepovšimnutá, nezodpovědní lidé zde zakládali černé skládky, které se díky dobrovolníkům daří odstraňovat. Věřím, že instalace naučné stezky přispěje k tomu, aby se z Medkových rybníků stalo příjemné místo pro rekreaci a aktivní trávení volného času," doplnil Peštuka.

Stezku doplní lavičky. Do konce letošního roku plánuje město připravit projekt, instalaci naučné stezky předpokládá na jaře 2022.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme