Krnované za vodu v příštím roce zaplatí 38,19 Kč

Po několika letech musely Krnovské vodovody a kanalizace (KvaK) ohlásit zdražení vody. V Krnově cena podraží nejen kvůli zvýšené sazbě DPH. Přesto se její cena bude pohybovat hluboko pod celostátním průměrem.

3 min. čtení

Paradoxem však je, že do ceny vody se značně promítá její spotřeba. Čím více budou obyvatelé vodou šetřit, tím bude dražší a to proto, že fixní náklady na její výrobu a rozvod zůstávají i při nižší spotřebě stejné.

Získané peníze chtějí investovat do kanalizace, proto se zvedne pouze cena stočného. "I přes toto nezbytné zvýšení zůstává cena pro spotřebitele v Krnově stále hluboko pod hranicí průměrné ceny vodného a stočného v České republice," upozornila ředitelka KvaK Eva Šindelářová.

Průměrná cena vodného a stočného v ČR se v roce 2011 pohybovala těsně pod hranicí sedmdesáti korun za kubík pitné vody. Se zvýšením sazby daně z přidané hodnoty na čtrnáct procent jeho výše proto také vzroste. "Valná hromada krnovských vodáren schválila pro příští rok zvýšení ceny stočného o 1,7 koruny. Kubík vody i s novou DPH tedy Krnovany vyjde na 38,19 koruny," řekla Eva Šindelářová.

Vodárny použijí peníze na dofinancování opravy kanalizace v ulicích E. F. Buriana, Mikulášské a Hlubčické. "V letošním roce byla úspěšně dokončena rekonstrukce čistírny odpadních vod za téměř dvě stě milionů korun. Byla to velkorysá investice i do budoucnosti, máme tak dlouhodobě garantováno čištění odpadních vod v souladu s evropskými standardy," doplnila Šindelářová. Čistění vod je tedy zajištěno a vodárny se soustředit na rekonstrukce a opravy nejstarších a nevyhovujících úseků vodovodních a kanalizačních řadů ve městě.

Foto: Wikipedia, Herbert Ortner, licence GNU


Zdroj: Ola

Zdroj: Ola

Doporučujeme