Krátošice čekají na státní dotaci. Stavbu vodovodu mají připravenou

Krátošice na Táborsku se stanou první obcí regionu, která se napojí na Vodárenskou soustavu jižní Čechy přes privátní desetikilometrový vodovod společnosti Intersnack. Projekt za 19,5 milionů korun přivede kvalitní pitnou vodu do 52 domů a chalup, dosud závislých jen na studních či vrtech. 

4 min. čtení

„Už při projektování vodovodu přes náš katastr se jeho součástí stala odbočka pro obec a smluvní ujednání. A když Intersnack stavbu loni dokončil, hned jsme začali s přípravou. Pro nás to je doslova spása. Vždyť ani 65 metrů hluboký obecní vrt už dnes nestačí. Voda z krajiny mizí, což vidí i lidé ve svých studních,“ říká starosta František Zíma.

Projekt obce má už stavební povolení i vybraného zhotovitele, který postaví vodojem a položí vodovodní potrubí. Čeká se pouze na novelu státního rozpočtu a kolik peněz v něm bude na dotační podporu vodohospodářských projektů. Krátošice žádají o 12,395 milionů Kč, další 4 miliony jim poskytne Jihočeský vodárenský svaz (JVS) formou bezúročné půjčky. Zbytek uhradí obec ze svého rozpočtu. Hotovo by mělo být do 12 měsíců od zahájení stavby.

„Připojení na soustavu si obce financují samy. My se je snažíme podle daných pravidel podpořit ať zápůjčkou nebo příspěvkem. Bez vícezdrojového financování a dotací nejsou tyto vodohospodářské projekty myslitelné,“ říká Antonín Princ, ředitel JVS, který vodárenskou soustavu vlastní a provozuje.

Podle Prince dlouhodobější vedra a sucho vždy připomenou nenahraditelný význam centrální vodárenské soustavy. Zatímco studny, vrty i místní toky vysychají, soustava pokaždé prokazuje svou odolnost. Ani v letošním létě tomu není jinak.

„Za nejcennější ale pokládám, že od privatizace v roce 1992 patří vodárenská soustava svazku měst a obcí. Je tedy stále v českých rukách. Slouží jejich vodohospodářským potřebám a do kraje vnáší potřebnou vodohospodářskou stabilitu. Odběr vody malých obcí není významný, ale jejich připojování naplňuje poslání JVS a jeho soustavy,“
dodal Antonín Princ.

Jihočeská vodárenská soustava měří přes 550 kilometrů a ročně jí proteče na 16 milionů m3 pitné vody. Nejvíce do Českých Budějovic, kde se spotřebuje 34 procent produkce. Následuje Tábor s deseti a Český Krumlov se sedmi procenty. Podíl ostatních více než 170 zásobovaných obcí a měst je od tří procent níže.

Foto: Wikipedia, Wakowlk, licence

Zdroj: ČTK

Doporučujeme