Kraj Vysočina podpoří boj se suchem dotacemi

Část disponibilního zůstatku hospodaření, který je asi 650 milionů korun, použije Kraj Vysočina na podporu projektů na lepší hospodaření s vodou v krajině. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kraje Eva Neuwirthová. Na dotacích určených mimo jiné na stavbu tůní a malých vodních nádrží uvolní letos kraj 77 milionů korun, asi o deset milionů víc než v předchozím roce.

2 min. čtení

ČTK to řekla vedoucí krajského odboru životního prostředí Eva Horná.

Peníze jsou rozdělené mezi dva dotační tituly a mají sloužit jako příspěvek na projektovou dokumentaci i na budování. Bude možné žádat o peníze na vodovody, vrty a vodojemy, dále na kanalizace a čistírny. "Třetí podprogram je na ochranu proti povodním a zároveň na zadržování vody v krajině," řekla Horná. Kraj tak chce podpořit budování tůní, poldrů a nádrží o velikosti do 2000 čtverečních metrů pro posílení akumulace vody v krajině. Investorem mohou být podle radního pro životní prostředí a zemědělství Martina Hyského (ČSSD) obce nebo jejich svazky.

"Srážkový deficit na území Kraje Vysočina od roku 2015 do konce roku 2018 dosáhl téměř 450 milimetrů, z hlediska srážek byl loňský rok na území kraje horší než suchý rok 2015. Od roku 2015 jsou na území kraje rovněž vyšší průměrné teploty oproti dlouhodobému normálu, což znamená i podstatně vyšší výpar. Na základě těchto informací je zřejmé, že za poslední tři roky Vysočina přišla v úhrnech o téměř jeden celý rok průměrných srážek," upozornil Hyský.

 

Foto: Wikipedia, Hustoles, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme