Kraj vybral zpracovatele dokumentace k přivaděči vody podél D3

Projektovou dokumentaci k přivaděči vody v koridoru budoucí dálnice D3 ve středních Čechách vypracuje společnost Vodohospodářský rozvoj a výstavba. Rozhodli o tom krajští radní, kteří schválili smlouvu na technicko-organizační zajištění přivaděče. ČTK o tom informovala Helena Frintová z hejtmanství.

5 min. čtení

Rozhodujícím investorem výstavby přivaděče má být Úpravna vody Želivka, což je společnost vlastněná obcemi. Vodohospodářský rozvoj a výstavba bude pro kraj zajišťovat technické, ekonomické a právní služby a poradenství, a to od prezentace v orgánech Úpravny vody Želivka přes detailní rozpracování a projednání s ostatními dotčenými subjekty až po konečný návrh řešení včetně případného zpracování dohod o spolupráci.

Dotčenými subjekty jsou podle Frintové zejména vlastníci vodovodů, tedy dobrovolné svazky obcí Javorník – Benešov a Posázavský skupinový vodovod, a potom další obce v regionu, jež se potenciálně mohou připojit k přivaděči. Zpracovatel dokumentace má také najít dalšího investora a zajistit provozování vodovodního přivaděče.

Některé oblasti, přes něž D3 povede, mají už dnes problémy se zdroji vody. Týká se to třeba Bystřice, Netvořic, Neveklova či Týnce nad Sázavou. V okolí není žádný větší zdroj vhodný pro zásobování rozsáhlejšího území, přivedení vody je možné jen ze skupinových vodovodů. Kraj proto plánuje připojení na vodovod z Želivky. Tato nádrž je největším zdrojem pitné vody pro Prahu, vodu z Želivky navíc odebírají i Středočeši a lidé na Vysočině.

Nový vodárenský systém u D3 má umožnit připojení 20.000 obyvatel z 38 obcí, respektive více než 200 obecních částí. Má také sloužit pro potřeby samotné dálnice, například pro odpočívky, pro čistění tunelu, jako požární voda a podobně.

Přivaděč má být dlouhý přes 70 kilometrů. Z Posázavského skupinového vodovodu v Týnci nad Sázavou přivede vodu k dálnici přes vodojem Netvořice. Dalším místem připojení bude v Benešově vodojem Červené vršky, který je součástí Skupinového vodovodu Benešov. K dálnici by měla být voda přiváděna novým řadem podél Václavické spojky. U napojení na D3 vznikne další vodojem, v němž se smíchá voda z Posázavského skupinového vodovodu a Skupinového vodovodu Benešov. Pitná voda z obou vodárenských systémů bude dále čerpána podél dálnice.

Středočeská část dálnice D3 je ve fázi přípravy, měřit má kolem 60 kilometrů. Výstavba by měla začít v roce 2024. Středočeské hejtmanství chystá k D3 další doprovodné stavby.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme