Koupaliště v České Lípě postaví sdružení Metrostav DIZ a CL-Evans za 293 milionů korun

Nové venkovní koupaliště v přírodním areálu v Dubici v České Lípě postaví sdružení firem Metrostav DIZ a CL-Evans. Město za něj zaplatí přes 293 milionů korun, jde tak o největší investici v novodobé historii města. Stavba začne příští rok na jaře, první návštěvníky by mělo koupaliště přivítat v letní sezoně 2024.

5 min. čtení

Po podpisu smlouvy s dodavatelem o tom ČTK informovala mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová.

"Kdybychom se stavbou začali bezprostředně po podpisu smlouvy, měli bychom hotovo až na podzim 2023, tedy mimo koupací sezonu. Areál už by ale byl v provozu a my bychom zbytečně přišli o měsíce záruční doby. Proto jsme samotný start prací posunuli až na jaro 2023, abychom koupací sezonu v roce 2024 už bezpečně stihli," doplnil místostarosta Martin Brož (ANO).

Bazén s atrakcemi vyroste vedle zatopeného lomu v Dubici, v němž je kvůli přemnoženým sinicím už léta koupání zakázané. "Vodu se tam nedaří vyčistit," řekla již dříve ČTK starostka Jitka Volfová (ANO). Nové koupaliště by tak podle ní mělo navázat na atrakce, které už tam jsou, jako je vodní vlek nebo 3D bludiště. Do budoucna se počítá také s umístěním karavanových stání u vstupu do areálu nebo s novými kurty na plážový volejbal. Areál je podle starostky tak rozsáhlý, že dává možnosti i dalšího rozvoje.

Plánů na koupaliště bylo ve městě s 37.000 obyvateli za posledních 30 let několik. Původně se zvažovala výstavba v Dubici, předchozí vedení města v čele s ČSSD ale připravilo výstavbu koupaliště vedle Sportareálu v centru. Projekt zhruba za 108 milionů korun byl kvůli umístění terčem kritiky. Nové vedení města v čele s ANO se rozhodlo záměr opustit a vrátit se k plánům v Dubici. Projekt zpracovala společnost Centroprojekt Group, která v minulosti spolupracovala na koupalištích a akvaparcích v Pasohlávkách, Hradci Králové, ale také ve slovenském Popradu nebo chorvatské Poreči.

Podle Brože v Dubici vyroste velký bazén s vodními atrakcemi a dvěma drahami pro plavání o rozloze více než 900 metrů čtverečních.
Vlastní malý bazén budou mít na dojezdu tobogan a skluzavky a samostatný bazén o rozloze přes 200 metrů čtverečních bude pro děti. "Kapacita areálu je projektována na 860 lidí celkem a 330 lidí v obou bazénech," doplnil. Součástí areálu je také zázemí včetně sprch, převlékáren, venkovního občerstvení, projekt počítá i s využitím solární energie.

Nákladnou stavbu bude podle Volfové radnice financovat ze svého, peníze na to má připravené v investičním fondu. "Šance na dotace není," dodala starostka.

Zdroj: ČTK

Doporučujeme