Kostelec a Dolní Cerekev staví společnou čistírnu odpadních vod

V Kostelci u Jihlavy začne v nejbližších týdnech stavba čistírny odpadních vod, která bude sloužit i pro sousední Dolní Cerekev. Díky investici za 122 milionů korun bez DPH se zlepší čistota tamních toků a následně i řeky Dyje.

3 min. čtení

Dokončení stavebních prací je naplánováno na říjen 2013, řekl dnes ČTK Miloslav Šmíd, tajemník Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko.

V Kostelci bydlí přes 900 lidí a městys Dolní Cerekev má 1300 obyvatel. Odpadní voda z tamních domů se zatím čistí jen částečně přes septiky a žumpy, někde teče přímo do toků. "Tyto vodoteče ovlivňují následně kvalitu vody řeky Dyje," doplnil Šmíd. Stavba jedné čistírny pro obě sídla je podle něj výhodnější než budování dvou zařízení. Odpadní voda se z Cerekve dostane přes kopec do Kostelce pomocí čerpacích stanic.

Svazek, který je investorem, dostal na stavbu dotaci ve výši 80 procent nákladů.
O zbývající díl nákladů se podělí obě sídla. Součástí projektu je výstavba více než deseti kilometrů kanalizace a pěti čerpacích stanic. Jde o první etapu projektu, v níž bude provedena hlavní část prací. Později se počítá s dalšími úpravami kanalizační sítě za několik desítek milionů Kč.

Členské obce svazku na Jihlavsku mají podle Šmída čištění odpadních vod už hodně vyřešeno. Stavba čistírny se ještě připravuje ve Velkém Beranově.

Kvůli zlepšení kvality vody v řece Dyji se teď na Vysočině a v části Jihomoravského kraje také provádí velký projekt dotovaný Evropskou unií. Všechny stavby budou stát přes tři čtvrtě miliardy Kč. Nová čistírna odpadních vod díky tomu vznikne ve Vladislavi na Třebíčsku a čistírny ve Velkém Meziříčí, Moravském Krumlově a v Boskovicích – Hrádkově budou rekonstruovány.

Foto: Wikipedie, Daniel Beránek, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme