Koryto potoka v Radslavicích čeká po bleskových povodních čištění

Těžkou techniku se chystají příští týden nasadit vodohospodáři na koryto Radslavického potoka a Libuše u Radslavic na Přerovsku. Toky jsou zaneseny po sobotní bleskové povodni, která v obci zaplavila i některé domy. Podle starosty jsou toky zanesené především nad obcí. Vodohospodáři tvrdí, že se na náhlém vzestupu hladiny podepsala i vysázená kukuřice ve svažitém terénu nad obcí.

2 min. čtení

Bagry se pracovníci Povodí Moravy chystají nasadit bezprostředně nad obcí Radslavice. "Zasažena byla zejména horní část obce, kde k náhlému vzestupu hladiny negativně přispělo vysazení širokořádkové kukuřice ve svažitém terénu nad obcí. Takto obdělávané plochy způsobily koncentrovaný odtok a okamžitou erozi půdy, která následně zanesla vodní toky," řekla včera ČTK mluvčí povodí Gabriela Tomíčková.

Podle vodohospodářů je problém s touto vysázenou plodinou i na jiných místech. "Apelujeme na zemědělce, aby kukuřici omezovali, protože s kukuřicí je obrovský problém. Kde jsou kukuřičná pole, dá se říci, že bude vždy problém s povodněmi. Není vhodná pro přívalové deště, ta hlína to nepojme," doplnila Tomíčková.

Podle starosty Radslavic Stanislava Jemelíka při sobotní bouřce spadlo během chvíle až 54 milimetrů vody. "Taková voda tady nebyla minimálně 50 let. Problém byl především v zastavěných částech, ve dvou domech byly zcela vyplaveny obytné části. Vyplaveny byly i sklady a kotelna obecního úřadu," řekl včera ČTK starosta. Dodal, že voda byla extrémní, i když byl rozliv plošný za obcí, zásah dostala i zastavěná část.

Vodohospodáři chtějí s čištěním koryta nad obcí začít od pondělí.

 

Zdroj: Wikipedia, palickap, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme