Kopidlno má novou čističku odpadních vod, řeka Mrlina bude čistší

Město Kopidlno na Jičínsku v minulých dnech otevřelo novou čistírnu odpadních vod, která výrazně zlepší čistotu vod v řece Mrlině. Investice činila přes 83 milionů korun, z nichž 53 milionů korun tvořila dotace z fondů Evropské unie. Pět milionů korun dal na stavbu kraj, zbytek zaplatila radnice.

2 min. čtení

ČTK o tom informovala Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín, která zařízení pro město provozuje.

 

Čistírna pro 2200 obyvatel Kopidlna vznikla na okraji města vedle bývalé kotelny cukrovaru. Výstavba trvala téměř dva roky. Stavbaři z firmy BAK Trutnov vedle čistírny postavili také 1,5 kilometru kanalizačních stok, 1,5 kilometru kanalizačních výtlaků, tři čerpací stanice odpadních vod a tři odlehčovací komory. "Samotné výstavbě předcházela dlouhá řada komplikací, které způsobily, že dotaci jsme obdrželi až na základě třetí žádosti," uvedla starostka Hana Masáková (ČSSD).

Kopidlno investicí do čištění splašků následovalo nedalekou Novou Paku na Jičínsku, která letos dokončila rekonstrukci čistírny odpadních vod. Novopacká investice činila přes 95 milionů korun, přibližně 70 procent nákladů uhradila dotace z fondů Evropské unie.

Největší současnou investicí do čištění vod byla v září dokončená akce Čistá Metuje. Náchodské vodárny při ní investovaly téměř čtvrt miliardy korun, z nichž 138 milionů korun byla dotace EU. Hlavní částí stavby byla generální rekonstrukce a modernizace náchodské čističky.

 

Zdroj: Wikipedia, Packa, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme