Kompletní výsledky rozborů potvrdily kontaminaci vody v Trnové

Kompletní výsledky rozborů z minulého týdne potvrdily, že pitná voda z vodovodu v Trnové nedaleko Prahy je nevyhovující. Kvůli zvýšenému výskytu bakterií ji nelze dál používat k pití, vaření ani umývání. Hygienici nyní čekají na to, až provozovatel upraví technologie. Potom rozbory zopakují, řekla dnes ČTK Libuše Polanská z krajské hygienické stanice.

2 min. čtení

Kvůli překročení mikrobiologických i biologických ukazatelů se voda v obci se zhruba 350 obyvateli nesmí od 12. června používat. Minulý týden v úterý hygienici odebrali nové vzorky. Už z předběžných výsledků bylo zřejmé, že špatná situace přetrvává a zákaz používání vody nemůže být odvolán. Podle Polanské to nyní potvrdily i kompletní výsledky.

 

"Voda má stále zhoršenou jakost, takže platí dál zákaz a budeme samozřejmě čekat, jak se bude dál vyvíjet situace. Připravují se nějaké úpravy na technologii, takže uvidíme, jak to zabere," uvedla hygienička.

 

Pro provozovatelskou společnost Reinwasser byl podle jejího právníka Tomáše Kubíka zákaz používání vody překvapením, protože podobné problémy se údajně nikdy neobjevovaly.

 

Problémy s vodou měli na začátku června i v Hrušovanech nad Jeviškovou na Znojemsku, hygienici tam v odebraných vzorcích našli komáří larvy. Na konci května byli bez pitné vody lidé v pražských Dejvicích a Bubenči. Kontaminaci způsobila zřejmě odpadní voda, jež pronikla do vodovodního řadu poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.

 

Foto: Wikipedia, Aktron, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme