Kolín v listopadu dokončí přestavbu čističky odpadních vod

V Kolíně by měla do konce listopadu skončit přestavba čistírny odpadních vod za přibližně 144 milionů korun. Původní termín dokončení byl v srpnu, bylo ale nutné provést práce navíc, což termín posunulo, řekl ČTK místostarosta Kolína Jan Pospíšil (TOP 09).

4 min. čtení

Investice pokračuje třetím rokem a je jednou z největších dotačních akcí města posledních let. Po dokončení přestavby se budou moci k čistírně napojit další čtyři obce – Zibohlavy, Polepy, Lošany a Radovesnice I.

Čistírna odpadních vod v Kolíně je v provozu 14 let a podle radnice už byla ve špatném stavu. Po přestavbě bude mít zařízení kapacitu pro více než 44.000 obyvatel.

Přestavbu zkomplikoval starý projekt z roku 2008. Město totiž dlouho čekalo na schválení dotace a některé části zařízení od té doby zestárly. Během této doby vyvstala potřeba výměnit některé technologické celky, které v době přípravy projektu řešeny nebyly. Jde zejména o opravu a výměnu částí vyhnívacích nádrží, které návazně zajišťují správnou funkci kalového hospodářství, řekl ČTK Pospíšil. Nyní byla podle něj zpracována ještě projektová dokumentace, která doporučila nahrazení stávajících železobetonových vrchlíků novými ocelovými. Pokud by město tyto práce nenechalo udělat, výrazně by se prodražil provoz čističky, neboť toto zařízení slouží k výrobě plynu, který slouží k zahřívání, dodal místostarosta.

Práce na opravě čističky nemohly dlouho začít, protože Evropská komise žádala přezkoumání projektu.
Město mělo přitom vybraného zhotovitele, který musel čekat, až se situace vyjasní. Spoluúčast města se také musela přesouvat z jednoho rozpočtu a neustále odkládaný projekt začínal být zastaralý. Komplikace nastaly zejména poté, co Evropská komise napadla směrnici ministerstva životního prostředí o takzvané oddělitelnosti vodohospodářské infrastruktury. EK kvůli tomu pozastavila dotační tituly více než čtyřem desítkám měst v Česku. Kolín musel přislíbit, že další koncesní řízení na provozovatele čističky už bude vedeno na celou infrastrukturu, tedy na čistírnu i kanalizaci dohromady. Státní fond životního prostředí poté podporu EU pro Kolín schválil a práce na čistírně odpadních vod mohly začít. Celkové náklady na rekonstrukci jsou více než 144 milionů korun, město zaplatilo ze svého rozpočtu asi 57 milionů korun.

Foto: Wikipedie, Miaow Miaow, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme